МЗ още прави единни стандарти за заплати
.jpg)
За промяна в модела на заплащане медиците и сестрите настояват от години. През 2016 г. за първи път екипът на Петър Москов направи група за уеднаквяване на надниците в държавните болници. Нейната работа се ръководеше от финансовото министерство, откъдето дойде и сегашният здравен министър. Досега обаче резултати от работата й няма.
Има огромен недостиг на медицински сестри,
като в момента те са по-малко от половината от необходимия брой и ако не работят на две или три места, системата ще фалира, алармира за пореден път председателят на асоциацията Милка Василева. Разчетите на съсловната организация показват, че средно за страната заплатата на медицинските сестри е около 520 лв. По тази причина приблизително 6800 български медицински сестри практикуват професията си в страни от ЕС, а още толкова са социални асистенти.
Освен размера на възнагражденията,
от БАПЗГ поставиха и други въпроси, свързани с възможностите за обучение и допълнителна квалификация. Министерството на здравеопазването е декларирало, че ще съдейства с всичко необходимо, за да създаде условия медицинските сестри да имат възможност за продължаваща квалификация през целия живот. Също така, че изработването на методологичното ръководство на специалистите по здравни грижи за страната ще бъде възложено на определен експерт - републикански консултант.

Ковид се увеличава

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.

Задължителната ваксинация у нас на 95%

Промяна в длъжностите в РЗИ

Високотехнологични помощни средства за 2000 души

Близо 140 млн. е-прегледи в НЗИС

E-здравните досиета ще са с повече данни

Протести на медици заради надлимитната дейност

Искат ограничение на рекламите на вейпове
