Pfizer се отказва да търси лек за Алцхаймер
Очаква се компанията да закрие 300 позиции в програмите си за неврологични открития и ранно развитие в Андовър и Кеймбридж, Масачузетс, и в Гротън, щата Кънектикът, след като преразпредели парите за изследвания.
Pfizer няма да прави промени във финансирането на научно-изследователската дейност за лекарството Танезумаб, което е медикамент за ставни болки следствие на артрит, за лекарството против фибромиалгия – Лирика и на програмата си за редки заболявания.
„Целта ни беше да преразпределим разходите в портфолиото ни, за
да се съсредоточим върху областите, в които научната ни експертиза е най-силна",
съобщи компанията.
Pfizer инвестира усилено в изследване на болестите на Паркинсон и Алцхаймер и е една от няколкото фармацевтични компании, наред с GlaxoSmithKline и Eli Lilly, които са част от Фонда за откриване на деменция, създаден през 2015 г. за разработване на лекарства за Алцхаймер.
Някои от инвестициите на Pfizer обаче се оказаха разочароващи. През 2012 г. компанията и партньорът й Johnson & Johnson спряха работата по лекарството "Бипинеузумаб", след като то не успя да помогне на пациенти с умерена форма на Алцхаймер във втория тур на клинични изпитания. Очакваше се "Бипинеузумаб" да е най-успешният медикамент, който само за една година би реализирал приход от 1 млрд. долара.
В събота компанията съобщи, че ще създаде нов фонд за инвестиции в неврологични изследователски проекти. Очаква се Pfizer да направи презентация на здравната конференция на JP Morgan в Сан Франциско, на която ежегодно се събират инвеститори в здравеопазването.
По данни на Световната здравна организация (СЗО), болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция, тъй като обхваща около 70% от случаите.
Болните по света са около 47 милиона,
6.4 млн. от които в Европейския съюз, като всяка година се регистрират по 7.7 млн. нови случаи на деменция, обобщава доклад на СЗО. В България няма точна статистика, но според експертите, с Алцхаймер у нас са поне 100 000 души. Деменцията се причинява от различни мозъчни заболявания, които засягат паметта, мисленето, поведението и способността за изпълнение на ежедневните дейности. Тя е една от основните причини за инвалидизация и зависимост при възрастните хора и оказва физическо, психологическо, социално и икономическо въздействие върху болните, върху техните семейства, както и върху обществото като цяло. Затова всички международни здравни организации апелират да се увеличат усилията в посока на по-ранно откриване на деменцията и осигуряване на интегрирани здравни и социални грижи, разработване на национални стратегии, планове и програми в областта на този тип неврологични заболявания.
Плащат ново лекарство за мускулна дистрофия
Аптеките изпълняват е-рецептите и частично
Генна терапия за синовиален сарком
Откриха енергиен сниф в 9 области
Над 150 обекта в страната са проверени днес от РЗИ по разпореждане на министър Галя Кондева за продажба на енергиен прах
Прокуратурата се самосезира за енергийния сниф
FDA разреши софтуер за инсулин при Диабет2
НЗОК праща SMS-и за протоколите
Определят още 4 вещества за наркотични
Индустрията плаща за биомаркерите
Заради това финансирането им със средства от здравноосигурителните вноски се обезсмисля, както и заради необходимостта от инвестиране на публични средства в други сфери на здравеопазването, смятат от БЛС
Очаква се внос на Cisplatin до няколко седмици
Среднопретеглената цена, по която здравната каса плаща онколекарствата няма отношение към липсата на медикамента в страната