Запекът не е присъда

Причините
Д-р Татяна Мороховец завършва Медицински Университет 1990 г. в град Тюмен, Русия. През 1998г. специализира " Вътрешни болести" в МУ-София. През 2002г. придобива специалност "Гастроентерология" в МУ-София.Има придобити специалности по конвенционална ехография – Абдоминална ехография и повърхностни структури – първо ниво, абдоминална доплерова ехография – второ ниво, както и конвенционална гастроинтестинална ендоскопия с биопсия – първо ниво.Работи Университетска болница "Софиямед" и ДКЦ "Fihealth". |
За запек, продължил месеци, винаги трябва да се потърсят и причините. Тяхното изясняване има съществено значение за лечението. "Той може да се дължи на особености в хранителния режим, физическата активност, промени в моториката на стомашно-чревния тракт, анатомични дефекти, прием на определени медикаменти като антиацидни, антидепресанти, антипаркинсонови, спазмолитици, фенобарбитал, карбамазепин, калциеви антагонисти, диуретици, съдържащи желязо, НСПВП, опиати. Констипацията се проявява и при заболявания на ендокринна и нервна системи-захарен диабет, отравяне с тежки метали, хиперкалциемия, хипокалиемия, хипотиреоидизъм, феохромоцитом, порфирия, бременност, амилоидоза, автономна невропатия, дерматомиозит, мултиплена склероза, паркинсонизъм и др. Понякога е резултат и на психичното състояние на пациента", обяснява д-р Мороховец.
Проблемите
Най-често, независимо от причината за продължителен запек, той довежда до образуване на дивертикули в дебелото черво, които могат да се възпаляват. "В резултат диагностицираме дивертикулит. Има и случаи, при които може да се стигне до перфорация на черво, което вече е опасно състояние, налагащо оперативно лечение в условията на перитонит", допълва лекарката.
Най-застрашените
За съжаление възрастните хора най-често страдат от запек. Д-р Мороховец съветва да се приемат повече фибри с храната, течности и много движение. Това трябва да стане начин на живот не само на хората след 60-е, но и на по-младите.
Решението
Промяната на живот - начин на хранене, прием на витамини и минерали, достатъчно движение без съмнение са от съществено значение за справяне с проблема. От констипация обикновено страдат жените, след 65-годишна възраст. "Тази връзка с възрастта може да се обясни с няколко фактора – намаленото движение, относително по-малкия прием на течности и баластна храна, както и придружаващи ректален, вагинален пролапс, прием на медикаменти от различен характер", допълва д-р Мороховец.
Тя е категорична, че използването на лаксативни средства, както и на хранителни продукти с лаксативен ефект, изисква строго индивидуална преценка. В случаите, когато възникват съмнения за сериозна органична болест, пациентът трябва задължително да се насочи към гастроентеролог, който да проведе редица изследвания.
"Продължителната консумация на лаксативи може да доведе до дегенеративни поражения на миентеричнияплексус на колона. Пациентът се оплаква от засилващ се запек, въпреки непрекъснатото увеличение на дозата на приеманите лаксативи", убедена е лекарката.
Тя е категорична, че приемът на Сена не се препоръчва при деца до 2-годишна възраст, а според някои експерти дори до 10-годишна възраст. Сена не трябва да се приема в продължение на повече от 10 дни без прекъсване. Ако се прекали с билката, това ще доведе до отслабване на големите мускули на червата, както и до сърдечни аритмии, електролитен дисбаланс и др. Сена те бива да се приема по време на бременност, както и да се използва при наличието на съмнения за чревна непроходимост, атония (загуба на чревен тонус), апендицит, язва, дивертикулит, колит или други чревни разстройва. Основните нежелани реакции са колики, крампи, прояви на свръхчувствителност. При предозиране може да се наблюдават гадене, повръщане, диария със слуз, метеоризъм, болки в корема, дехидратация, хипотония.
Естествени източници на фибри, както е добре известно, са плодовете, зеленчуците, варива, зърнени храни. Съвременният начин на хранене все повече изключва тези ценни храни от менюто и въвеждането им дори и по лекарско предписание понякога е много трудно или нетрайно. Някои от тях целенасочено биват избягвани поради повишеното газообразуване, което предизвикват. Затова много хранителни продукти допълнително биват обогатявани с фибри, макар и ефектът да не е толкова добър. Течностите за деня трябва да се равняват на поне 8 водни чаши, като в тях не се включват чай, кафе, алкохол. Млякото има различен ефект при различни хора. Макар и да липсват научно обосновани доказателства за ефектът на двигателната дейност, то със сигурност тя не вреди. Подобрява общото състояние, настроението, работоспособността.

С фина операция връщат половата мощ в ИСУЛ

20% са с алергичен ринит
Издават го сополите и кихавиците, ако не се лекува правилно, той може да прерасне в астма, предупреждава доц. Светлан Дерменджиев

Реконструират матки по метода рибена кост

Уникална операция на недоносено бебе

Сваляш очилата с мултифокални лещи

Интересът към пулмоналната хипертония стихва

Да измерим кръвното си днес
Хипертонията все по-често засяга младите хора, а 10 килограма могат да понижат с 5 мм кръвното, казват кардиолозите

Не подценявайте гръдната болка и сърцебиенето
При възрастните хора ниското кръвно може да е по- опасно от леко завишеното, казва д-р Кирил Джоманов

Оперират иновативно три редки заболявания

Мутации в GLA гена причиняват болест на Фабри
Бащите могат да го предадат със сигурност на своите дъщери, докато при майките вероятността това да се случи е 50%, независимо от пола на детето, казва проф. Емил Паскалев