Силата на лечението с коне

Ездата представлява съвпадане на равновесието на ездача с това на коня, докато се постигне възможно най-пълен синхрон при движението на трите конски алюра – ходом, тръс и галоп, обяснява Ивайло Цанев. При хипотерапията става въпрос за лечение, използвайки коня и неговите движения като стимул за отключване на комбинация от сензорни, моторни и неврологични реакции, които спомагат за лечение на широк спектър от диагнози.
Хипотерапията е приложима за множество заболявания, сред които Аутизъм, Детска целебрална парализа, Синдром на Даун, а също така и при забавяне на развитието, езикови увреждания, инсулт, генетични нарушения, дефицит на вниманието. Трудно е да се изброят всички заболявания, при които хипотерапията е полезна. Не се препоръчва само при дископатии и някои форми на епилепсия.
Преди болният да потърси помощ чрез хипотерапия е важно да предостави епикриза или да има препоръка от квалифициран лекар, съветва Ивайло Цанев. Според него специалистите, които се занимават с хипотерапия трябва да имат квалификация на ниво треньор по конен спорт или по-високо ниво на инструктор, както и специалности по психология, педагогика, кинезитерапия, логопедия, физиология и др. Много често се използват специалисти по конкретното заболяване на човека, съпровождани от специалист, който води коня.
Оздравителният ефект на конете се дължи на движенията на коня, които са, променливи, ритмични и повтарящи се, и не могат да бъдат възпроизведени в традиционна обстановка. Конят представлява динамична опорна точка, което го прави отличен партньор за подобряване контрола на тялото, баланса, изграждането на правилна стойка, тренира силата и издръжливостта, сериозен стимул е за вестибуларния апарат, осезанието, зрението и други качества, необходими при лечението на нуждаещия се. Движенията на коня повлияват координацията, рефлексите, дишането и вниманието на човека.
Лечебната езда помага за развитието на паметта и концентрацията, координацията, чувството за тяло – съзнание, както и за социалната интеграция. Подобренията, които се наблюдават са на общите двигателни умения, разбирането и поведението, речта, мотивацията, вниманието, възбудата и др. Необхватни са възможностите при прилагането на хипотерапията, а ефектът й е доказано положителен, категоричен е Ивайло Цанев.
Честотата и продължителността на ездата зависят от заболяването, възрастта и други фактори, с които трябва да се съобрази специалистът. Добре е да се практикува няколко пъти седмично, а подобрение може да се усети и след първата езда. Истинският ефект от хипотерапията обаче проличава при продължително практикуване, а в повечето случаи се препоръчва и за поддържане на положителните промени.
Хипотерапията е популярна по цял свят, а вече и у нас има десетки центрове, сертифицирани в прилагането на подобен вид лечение. По неофициални данни само децата, които се нуждаят от такава рехабилитация в България са около 20 хиляди.