Донорството в ЕС се повишило с 21%

Напредъкът в областта на донорството и трансплантациите се дължи на „Екшън план" за 2009 – 2015 г. на ЕК. През 2008 г. в европейските държави е имало 12 000 донори, а през 2015 г. - 15 000. Респективно броят на трансплантациите се увеличил от 28 100 през 2008 до 32 700 или със 17%. Най-голямо е увеличнието при бъбречните присаждания – 60% и чернодробните – 24%.
Фактът, че хиляди хора повече са имали полза
от животоспасяващите процедури стопля моето сърце, доволен съм, че ЕК изигра роля в това, каза еврокомисарят по здравеопазване Витенис Андрюкайтис.
Развитието в донорството обаче не е еднакво за всички държави. Най-добре застъпено то е в Испания, Франция, Англия, Полша, Холандия. България обаче е в числото на страните с положителна промяна. От опашката, където тя седеше през 2008 г., сега страната ни е сред числото на тези с най-голям напредък заедно с Латвия, Финландия, Чехия, Литва и Дания.
За съжаление има и държави, които са отбелязали регрес. Сред тях са Гърция и Кипър, Германия, където цифрата на трансплантираните пациенти е паднала с 20%.
ЕК отчита напредък и в регистрирането
на донорските ситуации, трансплантациите и наблюдението на пациентите, както и на живите донори. Също така в присъединяването на все повече страни, сред които и нашата, в обмена на органи чрез Евротрансплант. Благодарение на това за 21 месеца са направени с 53 операции повече и са спасени тези хора, което иначе не би било възможно. Въпреки тези положителни факти, нуждаещите се от трансплантации продължават да са много. 56 хил. са хората от ЕС, които имат нужда от нов орган. Най-много – над 40 000, са тези, които чакат за бъбрек. След тях се нареждат пациентите с чернодробна недостатъчност. Съотношението за България е аналогично.

Три нови трансплантации

Донорството не е политически залог

БЛС подкрепя ръководството на ИАМН

Исканията за смяна в ИАМН се политизираха
След пациентските организации и ПП-ДБ призовава министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов да освободи директора

Правим регистър за пациенти с мозъчна смърт
По този начин искаме да видим какви са потенциалните донори в страната от всички лечебни заведения, казва Иванка Динева

Донорството е функция на здравната ни система
Овластените чиновници не желаят да променят нормативната рамка така, че да има повече трансплантации, смята Георги Пеев

Пациенти поискаха нов директор на ИАМН

Над 60% от българите за донорството
За подпомагане на трансплантациите до края на годината ще бъде завършен специализирания софтуер за избора на потенциални реципиенти на органи

ИСУЛ възстанновява и алогенните трансплантации
