Пациенти съдят НЗОК за касови бележки
Според текстовете в договора Българският лекарски съюз и управителят на НЗОК трябва да изработят указания за поетапно въвеждане на „персонифициран аналитичен документ за остойностяване лечението на здравноосигурените лица“. На практика това е
отчетът, който болниците изпращат
на районните здравни каси (РЗОК), за да получат заплащане за дейността си. НРД допуска след тестов период същият документ да се издава и на пациентите като касов бон за извършеното лечение. Идеята е гражданите да имат информация за какво се харчат здравните им осигуровки и също като НЗОК да упражняват контрол върху разходите и фалшиво отчетените медицински дейности.
От Конфедерацията обаче твърдят, че тази промяна така и не се е случила, защото здравноосигурените лица, които попадат в болница,
излизат от там единствено с епикризата си.
"Ако попаднете в лечебно заведение като частен пациент и си платите за скенер, получавате касова бележка. За разчитането на рентгенова снимка отново си плащате и получавате касова бележка. И накрая можете да кажете колко ви е струвало лечението. Но ако влезете като здравноосигурен пациент по клинична пътека, нямате представа коя манипулация колко ви струва», даде пример председателят на организацията Петко Кенанов. На практика се получава така, че касата приема отчетите на болниците и им
плаща, без да е верифицирала разходите.
Пациентите настояват да виждат отчетния документ за стойността на терапията и да слагат подписа си под него преди той да бъде изпратен до здравната каса. Това ще ограничи не само източването на публични средства с фалшиви диагнози и надписани дейности, но и ще гарантира, че събираните здравни осигуровки и се изразходват рационално, категорични са от Конфедерация защита на здравето.
Личните лекари поемат диспансеризацията за ХБЗ
„НЗОК за теб“ стана на 2 години
Приложението „еЗдраве“ с бутон за сигнал
МЗ готви ревизия на болничната помощ
Най-смелата крачка е да помогнеш на непознат
Стартират процедура за подуправител на НЗОК
Хематологията в Силистра с апел за кръв
Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ
Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК
Седем дневен срок даде здравната комисия на всички тях и на неправителствения сектор, за да си кажат мнението за потенциалните кадрови промени
