Увеличението беше прието с решение на Министерския съвет, съобщиха от „Дондуков“ 1
Clinica.bg
press@clinica.bg
Министерският съвет утвърди по-високи, спрямо досегашните, такси за обучение на студенти и докторанти за учебната 2026 – 2027 година. Това съобщиха от „Дондуков" 1 след заседанието на кабинета.
Оттам се мотивираха, че поскъпването е по предложение на държавните висши училища и научните организации.
Така средният размер на годишната такса
за обучение на студенти в държавните висши училища ще бъде 545 евро, а средният размер на таксата за кандидатстване - 40 евро. Досега тя беше съответно за държавна поръчка е около 1050 лв. (536,86 евро). За платено обучение варираше между 1700 и 4100 лв.(867,20-2096,30 евро) на семестър, в зависимост отспециалността. Таксата за кандидатстване беше средно между 50 лв. (25,56) и 92 лв. (47,04).
Увеличение за следващата учебна година
ще има и за докторантите. В държавните висши училища средната годишна такса ще бъде 1130 евро, като средният размер на тази за кандидатстването ще е 130 евро. Досега тя бяха съответно около 1650 лева (843,63) и 60 лв. (30,68 евро).
Средният размер на таксата за кандидатстване в научните организации пък ще е 25 евро. Утвърдените такси ще обхванат над 147 000 студенти и докторанти в редовна и задочна форма на обучение.
Ако тя бъде приета от "Прогресивна България", това ще означава, че е налице пълно ребрандиране на досегашната политическа ситуация, в която управляваха ГЕРБ и ДПС
1528 лв. е била средната стойност за болен по КП през миналата година, разликата между най-високия и най-ниския разход е над 90 пъти, показват данните на НЗОК
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм