Едната родилка не е сверила номера на ръчичката на детето си, реши Върховният касационен съд
Clinica.bg
press@clinica.bg
Случаят с разменените бебета преди четири години в столичната АГ болница „Шейново" получи неочакван развой, става ясно от решение на Върховния касационен съд.
Магистратите приеха, че едната майка има съпричастност към смяната на децата, след която при изписването те не отидоха при биолоичните си майки.
Няколко месеца по-късно, с адвокатска помощ,
децата отново бяха разменени и дадени на истинските им семейства. „Безспорно установено е, че както персоналът на болницата, така и майката не са сверявали номера на гривничиките, включително и при изписването, като и двете спорещи страни имат такова задължение", се казва в решението на ВКС.
Върховните съдии осъждат лечебното заведение,
но и намаляват на 50% обезщетението за родителите. Майката ще получи 20 000, а бащата 40 000 лева. Както сlinica писа,първоначално Софийският градски съд осъди болницата да плати на майката на едно от разменените бебета 70 000 лева. Няколко месеца преди това, той присъди общо 100 000 лева за родителите на другото дете.
Решението обаче беше обжалвано и премина
няколко съдебни инстанции. Сега обаче, решението на Върховния касационен съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Случаят „разменените бебета в Шейново" започва през септември 2022 г. и се превърна в един от най-шокиращите медицински казуси в България през последните години.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм