на фокус

Подводните камъни на здравеопазването

02-06-2026 12:17
За първи път от години властта има възможност да осъществи реални промени на системата, въпросът е дали няма да се препъне в тях Подводните камъни на здравеопазването
Clinica.bg

press@clinica.bg

Само преди дни новият екип на здравното министерство обяви приоритетите и намеренията си за промени в сектора. Макар и все още твърде абстрактни, те определено не са скромни. И то е очаквано, тъй като за първи път от над десетилетие сегашната власт е в състояние да осъществи реална промяна на здравеопазването и да коригира редица недъзи в него. За да се случи това обаче, е задължително да бъдат извадени подводните камъни, в които от години завършва безславно всеки опит за промяна на статуквото. А тези подводни камъни не са никак безобидни.

Финансирането


Парите определено са най-големият проблем на здравната ни система. Средствата не са малко, както не спират да обясняват заинтересованите страни в лицето на БЛС, болниците и фармацевтичните компании. Всъщност парите изглеждат недостатъчно заради начина, по който се разпределят.

Здравеопазването е един от малкото сектори в страната, в който са налице над 6 млрд. евро на година обществен ресурс от НЗОК, МЗ и общините за преразпределение в доста ограничен брой бенефициенти. Отделно от тях още приблизително толкова са частните плащания и доплащания в системата. Това означава, че около 12 млрд. евро влизат ежегодно в сектора, като основната част от тях - около половината, отиват в болниците, а другото голямо перо - над 30%, са за лекарства и големите фармацевтични производители. Казано иначе - ресурс има.

Основният проблем е, че той се разпределя неправилно, като се дава приоритетно не за запазване здравето на хората, а за евентуалното му възстановяване в лечебните заведения. Тоест, здравната каса плаща на лекарите най-много на преминал пациент през болница. Това означава, че колкото повече пациенти влязат в болница, толкова повече пари може да получи един лекар и автоматично той ще се бори за това.

Другият феномен на финансирането на здравеопазването в България е, че здравната каса няма право да откаже да сключи договор с нито една болница, без значение дали в мястото, където се намира тя, има нужда от нея или не, защото вече има такава или пък защото там не живеят достатъчно хора.

Комбинацията от тези три обстоятелства - голям финансов ресурс, заплащане на пациент и гарантиран договор за финансиране, доведе до много изкривявания в здравеопазването ни.


Болниците


Високият брой на лечебните заведения за болнична помощ - над 370, е най-ясно видимото следствие на порочния модел на финансиране в здравеопазването. Според данните на Евростат България трайно се превърна в първенец по болнични легла на глава от населението - 864 на 100 000 при 510 средно за ЕС през 2023 г. Оттогава насам за съжаление леглата се увеличават, а не намаляват. Всяка година заявленията за нови дейности на болниците не спират, нито заповедите за реализирането им. Както вече clinica писа, само през миналата година 34 болници са заявили над 2770 легла. А болници и болнични легла не се затварят. Тоест, не става въпрос за прелокация на медицински дейности и медицински екипи, а за откриване на нови и нови легла, отделения, клиники. Въпреки че населението на страната намалява, болничните легла парадоксално се увеличават, а край на роенето им няма изгледи да се сложи.


Кадрите


Неконтролируемото разрастване на лечебните заведения за болнична помощ, провокирано от сбъркания модел на финансиране на системата, доведе и до безпрецедентен кадрови дефицит сред медицинските специалисти. Към момента съотношението клони да достигне невъзможното ниво от една медицинска сестра на един лекар. Роенето на лечебните заведения и съответно захранването с кадри от съществуваща болница в нова, постави всички тях в условията на липса на персонал, а оттам и до психическо и физическо изтощение на работещите в системата.

Друга негативна тенденция, която се оказа следствие на кадровия дефицит е оставянето на пенсионерите в системата, които не могат да изпълняват задълженията си, но за сметка на това запълват „места на хартия". Трето негативно последствие е фактът, че заради ниското заплащане и липсата на персонал почти всички медицински сестри работят на по две и три места, което допълнително ги изтощава. Всичко това снижи много качеството на здравните грижи и дори ги обезсмисли.


Контрол


Липсата му е другото слабо звено, което доведе до сегашното състояние на здравеопазването. Защо говорим за пълна липса на контрол? На практика в България контрол се осъществява само по документи и то постфактум. Ярък пример в това отношение е НЗОК. През м.г. фондът положи усилия да повиши контролната си дейност в болниците заради преразхода на лимитите им и за деветте месеца провери 42 лечебни заведения, а нарушения почти не откри. При оповестяването на резултатите самият управител на фонда заключи, че институцията, която управлява най-големия обществен ресурс в здравеопазването, няма потенциал, за да реализира качествен контрол.

Дори да се установят нарушения обаче, като при пациентите играли хазарт, докато са били в болница, санкциите са толкова нищожни, че ефектът от контрола е нулев. И към момента - половин година след констатациите на НЗОК и НАП, не е ясно дали има виновни.

Но не само размерът на санкциите е парадоксален. Парадоксален е и фактът, че в много случаи те не могат да влязат в сила. На практика няма болница, която да не оспори наказанието си в съда, докато делото приключи минават година, а размерът на самата глоба понякога е такъв, че лечебното заведение предпочита да я плати и да продължи да нарушава правилата.

Причината за всичко това се крие в самите регулации и начините, по които те се правят. Голяма част от тях се намират в Националния рамков договор, в който са правилата, по които касата финансира лечебните заведения. Тези правила се договарят с БЛС като съсловна организация на лекарите, тоест с представителите на изпълнителите на медицинската помощ. И ако това е резонно в някаква степен, то е абсолютно абсурдно в частта за контрола – изпълнител преговаря с контролиращия изпълнението за размера на наказанието си при неизпълнение.

Контролът обаче не е единственият проблем на регулацията в страната, който да има нужда от ревизия. Тук са всички опити за въвеждане на медицински стандарти, които веднага след приемането им се обжалват от заинтересуваните страни - най-често болниците. Тук е и прословутата методика, по която се изготвя националната здравна карта и се определя какви са потребностите в страната от нови болници и дейности. Благодарение на сбърканата формула в нея, която отчита и използваемостта на леглата, се оказва, че колкото по-голям става броят им, от толкова повече имаме нужда, защото използваемостта им пада. За парадокса знаят всички последни управляващи, но никой не промени формулата. И сега е добре те да се замислят не толкова за формулата, колкото за смяна на модела въобще. Каквато и здравна карта да се начертае, ако не се промени моделът на финансиране, инвеститорите и болничните мениджъри винаги ще намерят начин да излъжат системата.


В обобщение


За съжаление подводните камъни в здравната система не са малко. Без да бъдат отстранени те обаче, тя със сигурност няма да стане по-добро за пациентите, а здравните показатели на страната ни няма да се оттласнат от дъното на ЕС в не една и две сфери, като смъртност, заболеваемост, продължителност на живота при добро качество. Ясно е, че новите управляващи имат пълно мнозинство и техническата възможност да ги отстранят, въпросът е дали ще бъде налице желанието и волята за това.


Интерактивна карта показва качеството на въздуха

Интерактивна карта показва качеството на въздуха

То може да бъде наблюдавано за София в реално време, данните са от петте автоматични станции за мониторинг, съобщиха от „Московска" 33
Личните лекари поемат диспансеризацията за ХБЗ

Личните лекари поемат диспансеризацията за ХБЗ

Ехографското изследване обаче ще е при нефролог, предвижда проект за изменение на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията
Български имунолози с пробив в Япония

Български имунолози с пробив в Япония

Специалисти от „Александровска" разкриха генетичните тайни на дълголетието, съобщиха от лечебното заведение
Лятна академия за родители в

Лятна академия за родители в

Водещи детски специалисти ще обучават как се реагира при летни спешни състояния на 21 юни, съобщават от лечебното заведение
„НЗОК за теб“ стана на 2 години

„НЗОК за теб“ стана на 2 години

Касата отчита увеличена профилактика, скок в дигитализацията и рекорден ръст на гражданската активност, съобщиха от осигурителната институция
Приложението „еЗдраве“ с бутон за сигнал

Приложението „еЗдраве“ с бутон за сигнал

С новата функция „Публичен контрол" пациентите ще улавят фалшиви вписвания в здравните си досиета, съобщиха от Министерството на здравеопазването
И в МБАЛ-Пазарджик търсят медицински сестри

И в МБАЛ-Пазарджик търсят медицински сестри

Ръководството предприема мерки за кадрово обезпечаване на хирургичното отделение при 100% заетост на леглата, съобщават от лечебното заведение
МЗ готви ревизия на болничната помощ

МЗ готви ревизия на болничната помощ

Ведомството ще предостави пакет от мерки, които включват възраждане на селективното договаряне с НЗОК и преиздаване на разрешителните за дейност
Най-смелата крачка е да помогнеш на непознат

Най-смелата крачка е да помогнеш на непознат

Доброто съществува много по-често, отколкото понякога си мислим, казва старши лейтенант д-р Мартина Москова
Безплатни хормонални изследвания на реподуктивността

Безплатни хормонални изследвания на реподуктивността

Те се осигуряват от фондацията „Искам бебе", от тях могат да се възползват сто жени, съобщиха от неправителствената организация
1 2 3 4 5 ... 1226 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм