За последно е по досегашните правила, паричните обезщетения за бременност и раждане ще бъдат приведени на 2-ри, съобщиха от НОИ
Clinica.bg
press@clinica.bg
Изплащането на пенсиите през юни чрез пощенските станции ще започне на 8 юни (понеделник) и ще завърши на 22-ри. Това съобщиха от Националния осигурителен институт (НОИ), като допълниха, че ще стана по график.
Преводите на сумите по банков път също ще бъдат приведени на 8 юни.
Този месец НОИ за последно ще приложи
действащия към момента нормативен текст, според който, ако 7-о и/или 20-о число на даден месец се падат в неработен ден, изплащането и добавките към тях за периода започва в началото и/или завършва в края на следващия работен ден. След промяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, която влиза в сила към края на юли 2026 г., когато в даден месец е налична подобна хипотеза, изплащането на пенсиите ще започва, съответно – ще завършва, в предходния работен ден.
Първият месец, през който ще бъде
въведена новата разпоредба, е септември 2026 година. На 2 юни на всички правоимащи лица ще бъдат изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст за предходния месец май.
Датата за изплащане на обезщетенията
за безработица през този месец е 15 юни (понеделник). Информацията за всички видове плащания, извършвани от НОИ към осигурените лица и пенсионерите, се актуализира всеки месец и е достъпна през интернет страницата на института, рубрика „Календар на плащанията", припомниха от института.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм