Тя важи и за техните аналози, както и за моноклонални антитела и лекарства срещу инфекции, съобщиха от МЗ
Clinica.bg
press@clinica.bg
Здравният министър Катя Ивкова удължи със своя заповед срока за износ на инсулини, аналозите им и редица още лекарства. Това става ясно от сайта на Министерството на здравеопазването.
Забраната важи още за лекарства при инфекции, моноклонални антитела и други, и засега е до 26 юли 2026 година.
Тя се отнася за лекарствени продукти
групата с международно непатентно наименования Cefuroxime в лекарствени форми powder for oral suspension и granules for oral suspension, както и за аминосалицилова киселина и подобни средства. От групата „Други лекарства, повлияващи костната структура и минерализация" се забранява износът само на лекарствени продукти с международно непатентно наименование Denosumab.
Забранява се и износът на
"Други антианемични препарати" и „Аналози на азотен иприт" - лекарствени продукти с международно непатентно наименование Ifosfamide и Cyclophosphamide. „Моноклонални антитела" - лекарствен продукт с международно непатентно наименования Vedolizumab също се забранява за износ. Медикаментите, предмет на рестрикцията са предназначени за лечение на диабет, хронични възпалителни заболявания на чревния тракт, остеопороза, бъбречна недостатъчност и определени видове анемия.
Това са социалнозначими хронични
заболявания, които при прекъсване на лечението водят до тежки усложнения и увреждания на здравето, се посочва в мотивите за заповедта. Липсата на терапия за тези заболявания би довела до значително повишаване на хоспитализациите на пациентите, което от своя страна ще натовари в изключителна степен болничната помощ като сектор на здравната система.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм