Нашите болни не са хора с отпаднала необходимост, заявява д-р Цветеслава Гълъбова
Силвия Николова silnikol@gmail.com
Сдружението на служителите в държавните психиатрични болници (ССДПБ) изпрати остро становищедо управляващите, в което изказа недоволството си от бъдещо намаляване на бюджета. Какво следва оттук нататък, за колко време ще стигнат парите, как ще бъдат лекувани болните. Това попитахме д-р Цветеслава Гълъбова. Тя е директор на Държавната психиатрична болница в Курило и председател на контролната комисия на сдружението.
С официално писмо от Министерството на здравеопазването ни е наредено, че до края годината ще разполагаме с 90% от бюджета. Независимо, дали ще имаме или не нов, предупредени сме от по-рано.
За държавните психиатрични болници, които
не работят по клинични пътеки и за които няма и пари от общините, а са на субсидия, това е точно издръжката за един месец. За нас в ДПБ „Св. Иван Рилски" в Курило са 67 000 евро за ток, топлина, вода, храна и лекарства за 120 психично болни хора. Тук въобще не става дума за заплати и осигуровки. На 1 декември ние няма да имаме пари и ще бъдем принудени за отворим вратите и 1200 души, колкото са нашите пациенти в 12-те държавни психиатрични болници, да отидат на улицата.
Ако ни намалят бюджета, ние няма с какво
да ги гледаме, защото зависим изцяло от него. За търговските дружества, тоест центровете за психично здраве, психиатричните отделения и университетските клиники не се предвиждат 10% намаление на парите. Изглежда ще трябва всички наши болни да насочим към тях. Държавните психиатрични болници приемат всички социални пациенти, а също и тези на принудително лечение по член 89 от Наказателния кодекс – около 110 души при нас, извършили тежки престъпления.
Ние изпълняваме функции на социални служби,
на затвори, на лечебни заведения и управляващите опряха точно до тези несретни души, за да орежат 10 процента от парите за тях. В същото време по въпроса за индексациите на собствените им заплати бяха изключително пъргави. За всички силови структури също за пъргави и нищо не пипат. От нашите безгласни букви, които няма кой да чуе, защото не са силови структури, не са ДАНС, не са отбрана и МВР, дайте да вземем от тях!
Няма по-ощетени болни в тази държава от
психично болните, защото в психиатрията няма и клинични пътеки. Още в понеделник, макар и да не е работен ден, изпращаме писмено остър протест до политиците, за да го прочетат още във вторник сутринта, когато са на работа. Ако не бъдем уверени и убедени от Министерския съвет, Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите, че няма да се пипа бюджета на държавните психиатрично болници, ние ще преминем към ефективни стачни действия. Психично болните не са хора с отпаднала необходимост! Това е безобразие.
Никой, никога не си е позволявал да намалява
бюджет. Оставяли са го същия, но да се режат парите в средата на годината никой никога не си го е позволявал през последните тридесет години. Като се замисли човек, тези 10% с инфлацията вече са 20 на сто. В бюджетната прогноза ни принудиха да заложим същите пари за 2027 и 2028 година. Излиза, че в следващшите две години ние ще работим с 90 на сто от бюжета за 2025-та. Ние няма да работим и няма да позволим да ни мачкат! Управляващите да слязат от държавните автомобили и да ходят при избирателите си с личните. И да дойдат при нас, да видят какво е в държавните психиатрични болници!
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм