Спасяват с 30 млн. общинските болници
.jpg)
„Идеята е да се запазят структурите до Нова година и в първите месеци на следващата“, коментира за clinica.bg д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници. Той обясни, че предложението е направено от Българската стопанска камара, но се подкрепя също от КНСБ и КТ „Подкрепа“.
Единия вариант е средствата да бъдат отпуснати на общините, но той едва ли ще бъде предпочетен, тъй като по закон местната власт може да подпомага общинските лечебни заведения само с пари за основни ремонти. Другият вариант е да ги получи Министерството на здравеопазването, което на свой ред да ги предостави директно на болниците,
като субсидии за непопулярни и нежелани практики.
Тази схема се прилага при личните лекари, които работят в отдалечени и трудно досъпни райони, обясни д-р Тотев.
„Давайки тези 30 млн. лв., държавата ще запази първо достъпната медицинска помощ на близо 2 млн. от населението на България. Второ, ще съхрани качеството на спешната помощ, която денонощно трябва да разполага с лаборатория и рентген, а не само с линейки. И третата полза е, че държавата ще компенсира недостатъчността на първичната извънболнична помощ. Има много незаети практики в общините и на практика болниците са тези, които осигуряват консултации на пациентите“, добави д-р Тотев.
Извън спешните мерки Сдружението на общинските болници
ще настоява също за цялостно прекрояване на системата.
Процесът трябва да започне в началото на следващата година, за да се намери правилната формула за работа на общинското здравеопазване. Част от мерките включват промени в остойностяването на клиничните пътеки, медицинските стандарти и болничните лимити, които в момента изправят общинските лечебни заведения пред фалит. По думите на д-р Тотев от 31 местни болници, 11 са в критично състояние, защото само разходите им за персонал са повече от средствата, които получават за дейността си от здравната каса.
По данни на здравното министерство
задълженията на общинските лечебни заведения са 100 млн. лв.,
от които 46 млн. лв. са просрочени. Приходите им са 37,5 млн. лв., от които за работни заплати отиват 32 млн. лв. Резултатът са общо 5.6 млн. лв. задължения за медикаменти, още 2,5 млн. лв. за консумативи и близо 7 млн. лв. за заплати и осигуровки на персонала.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират

Плащат надлимитната на болниците през май

Майчин дом поема ражданията от Перник

Детската болница в Бургас готова до декември

Искаме договори за качество с НЗОК

1 лв. такса в болница е популизъм
