Жените в Европа са подцененият пол
Статистиката сочи, че жените са по-малко от 20% от всички завършващи в сферата на информационните и комуникационни технологии в Европейския съюз. Още по-фрапантно е, че броят им намалява с всяка изминала година. Независимо от недостига на работна ръка в сектора, жените все по-рядко избират тази сфера на образование. Причината е сериозна дискриминация на дамите при търсенето и наемането на работа. Младите момичета решават
да учат нещо "не толкова мъжко"
Заключенията са част от доклада на Европейския институт за равенство между половете, изготвен по време на естонското председателство на ЕС.
"Вече не можем да пренебрегнем сегрегацията по пол. Това е проблем в целия ЕС. Подценяването на жените води до по-висока бедност и по-ниска икономическа независимост. Факт е, че все още пазарът на труда се определя от създаването на качествени работни места за мъжете, но не и за жените. Този проблем трябва да се разгледа и обсъди обстойно от всички заинтересовани страни" казва Вирджиния Ланбак, директор на Европейския институт за равенство между половете.
Все още работните места се разпределят така, че да отговарят на остарели норми за възможностите на мъжете и жените. Дамите често
се трудят на непълен работен ден, получават по-малко
и имат по-нисък социален статус. Недостатъчните заплати на жените означават не само лош личен жизнен стандарт, но и неблагоприятно влияние върху финансовата стабилност на цялото семейство.
"Стереотипите по отношение на пола са движещата сила зад дискриминацията при жените. Именно те влияят на избора на кариера на момичета и момчета от най-ранна възраст. Да променим настоящата ситуация. А това зависи от всички - родители, връстници, учители и политици. Да научим младежите, че изборът им на кариера не зависят от пола и расата. Младите хора трябва да имат възможност да учат и работят във всяка област, без да се съобразяват с остарели стереотипи", казва естонският министър на здравеопазването и социалната политика.
През следващите години нашето застаряващо общество ще се нуждае от все повече работници в сферата на здравеопазването и социалните грижи. Доскоро тези сектори бяха заемани преди всичко от жени. Наблюдава се
сериозен недостиг на представители на силния пол,
които да работят като социални работници или сестри. Именно поради тази причина и мъжете са едва една пета от всички новозавършващи студенти в областта на социалните грижи в ЕС.
Изследванията на EIGE показват, че колкото по-бързо намалим различията по пол в отделните сфери, толкова по-бързо ще се задвижи европейската икономика. Ще се отворят повече работни места, ще се увеличи брутният вътрешен продукт в дългосрочен план (до 820 милиарда евро до 2050 г.)
На 40 и аут Възрастовата дискриминация на пазара на труда вече засяга жените много по-рано - от 40-45-годишна възраст, откогато тя се съчетава и с други стереотипи, като например как изглежда и дали е подходяща за определен вид работа. Това твърдят от Фондация "Български център за джендър изследвания" (БЦДИ). |