Вече имаме надеждата, че ще се случи нещо добро в здравеопазването, защото политиците дават заявка, че ще работят, казва д-р Иван Кокалов
Clinica.bg
press@clinica.bg
Работещите във всички сфери отбелязват днес, на 1 май, своя Ден на труда. Той е и на заетите в сектор здравеопазване. Какво не достига в него, за какво трябва да се борят хората, имат ли воля политиците да ги чуат. Това попитахме д-рИван Кокалов. Той е председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването при КНСБ и член на Надзорния съвет на НЗОК.
Лекарите, лекарските асистенти, медицинските сестри и всички заети в сферата на здравеопазването работят всеотдайно за здравето и живота на своите пациенти. Те са личностите, които също имат своя празник днес, на 1 май, когато празнуваме Международния ден на труда.
Ето защо се възползвам от случая да ги поздравя
и да им пожелая здраве и успехи. Преди всичко обаче бих искал да им напомня, че това е и ден, посветен на защитата на правата на трудещите се. Работещите в сферата на здравеопазването още повече се нуждаят от такава защита, защото проблемите в сектора сега съвсем не са малко. Вчера, на 30 април, беше открито новото, 52-ро Народно събрание. Депутатите заявиха, че ще започнат да решават натрупаните във времето проблеми.
При нас, в сектора е ясно, че докато не се реформира
финансирането в болничната и доболничната помощ, няма как да се похвалим с повече успехи. Само наливането на финансови средства, както се случва вече десетилетия, няма да разреши проблемите. Надявам се и вече имаме надеждата, че най-сетне нещото добро ще се случи и в този сектор, защото политиците дават заявка, че ще работят. Първи май е празник, но той е възникнал като борба за решаване на един съвсем немалък проблем в миналото, този за правата на хората на труда.
В този смисъл, те трябва да се защитават и за хората,
заети в сектор здравеопазване. Нещата в него са сложни – едните боледуват, а другите се борят срещу тяхната болест. Ето защо те трябва взаимно да се защитават и помагат в сферата на опазване на правата и достойнството на труд. Така ще се подобри взаимодействието между хората, работещи в сектора, и пациентите. Ето, защо те трябва вазимно да се уважават и да си помагат, за да има добър успех от работата на лекарите и здраве за тези, които са лекували.
С 21,5% по-малко получават жените в хуманното здравеопазване и социалната работа у нас, в сравнение с колегите си мъже, става ясно от проектозакон на МТСП
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм