Апарат улавя рака в началото
С подобна апаратура болницата разполага и в други области. Имаме урологична видеоендоскопска система за диагностика на тумори на пикочния мехур, уретера и бъбречното легенче, казва д-р Еленков. Те обаче не са с толкова големи възможности, за да отличават всяка туморна клетка, а регистрират вече получили се образования.
Апаратът за магнитно-резонансна образна диагностика е сред другите високотехнологични диагностични методи, с които разполага болницата в областта на онкологичните и много други заболявания. Той е най-ново поколение. Технологията на магнитното поле на апарата, което доставя образа, надвишава традиционната апаратура и е от най-висок клас у нас. Без да се използва йонизираща радиация, се получават образи, на които отделните тъкани се различават отлично. Апаратурата е златен стандарт за диагностициране на туморите в нервната система и мускулно-скелетната система. Освен диагностичен образ, апаратурата отчита и натрупването на определени химични елементи в някои тумори, което е съществено за диагностиката, така наречената спектроскопия. Апаратурата доставя и качествено нова информация за кръвоснабдяването на паренхимните органи. Липсата на йонизираща радиация и високото качество на образа правят метода особено ценен при проследяване на ефекта от лечението при редица новообразувания.
В болницата има и лапароскопски апарати за диагностика на тумори в лимфните възли по изотопен път. За да се открият, в пациента се вкарва изотоп, а на следващия ден с гамакамера се вижда къде се е натрупал. Той се ориентира към раковите клетки, защото те са бързоделящи се и усвояват повече от веществото, с което е зареден изотопа, например глюкоза. Така се откриват туморите, обяснява д-р Еленков.
В болницата са се снабдили и с два модерни апарата за съдови изследвания, така наречените ангиографи. Те могат да открият всякакви запушвания, стеснения, нови съдове, които са показателни за наличието на тумори, казва д-р Еленков. Тези апарати се прилагат най-често за диагностика при бъбречни заболявания. В нефрологията за откриване на онкологични образувания се използват и ехографи. Намират приложение още в неврологията и гастроентерологията. Тези апарати работят с ехографски вълни и търсят туморни образувания над 2 мм, обяснява д-р Еленков. След като ги открият, те преобразуват информацията в цифров сигнал и така се вижда тумора.
Иновации има и в областта на хирургията. Болницата разполага с многофункционална електрохирургична платформа за лечение на онкологични заболявания в коремната област. Това е електрически нож, с който се правят операциите. Хирургът оперира с електрическа дъга, която намалява кръвотечението и риска от последващи инфекции, казва д-р Еленков. Така с един разрез се спестяват няколко дейности. Освен това специалистите в болницата разполагат с хирургична маса с рентгенова установка. Тя дава възможност да се види по-добре какво се случва по време на самата диагностична интервенция, особено в областта на урологията, където органите са много тънки и тръбести.

Джипитата искат повече за ваксина срещу HPV

ЕК дава 4 млрд евро за борба с рака

Преживяемостта от рак е 20% по-ниска в Източна Европа
Над 500 000 са децата с онкологични заболявания на Стария континент, нека през септември заблестим в златно в тяхна чест

Александровска с ново изследване за рак
То е за хора със съмнение за простатен карцином или невроендокринни тумори

Как да преглътнеш диагнозата „рак”

Ракът на простатата поразява и без симптоми

Коя е най-добрата диета при рак?

Метаболитна брахитерапия вече и в Пловдив

9 от 10 с рак на белия дроб са пушачи
