Синдикатите почетоха паметта на загиналите по време на работа, КНСБ връчи наградите „Прометея“
Clinica.bg
press@clinica.bg
Трудовите злополуки само за първите три месеца на 2026 г. са 762. Това съобщиха от Националния осигурителен институт (НОИ) днес, когато отбелязваме Международния ден в памет на загиналите и пострадалите при трудовите злополуки и Световния ден по безопасност и здраве при работа.
От тях 578 са се случили на работното място, а други 184 – при отиване или връщане от работа. Спрямо същия период на миналата година броят на инцидентите, признати за трудови, е намалял с 24.
Разпределението им през 2026-та
по икономически сектори показва, че с най–голям брой трудови злополуки, станали на работното място или при изпълнение на служебни ангажименти, са „Търговия на дребно" (79), „Държавно управление" (69) и „Сухопътен транспорт" (61). Регистрирани са и 7 смъртни случаи, като пет от тях са на работното място.
Три от фаталните инциденти са в
сухопътния транспорт. Общият брой на загубените календарни дни поради трудови злополуки за периода е 21 285. Служители на НОИ заедно с КНСБ положиха цветя пред монумента на жертвите на трудови злополуки в София. Пред паметници и възпоменателни плочи синдикатите в цялата страна местните структури на синдикатите отдадоха почит към загиналите. КНСБ връчи днес и наградите „Прометея", с които отличава работодателите, постигнали добри резултати за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
Те са учредени преди 15 години.
Днес, на 28 април статуетката беше връчена на Центъра за психично здраве „Проф. Никола Шипковенски" в София, Основно училище "Христо Ботев" в Бургас и фирмата „Витте аутомотив България".
С 21,5% по-малко получават жените в хуманното здравеопазване и социалната работа у нас, в сравнение с колегите си мъже, става ясно от проектозакон на МТСП
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм