И Цацаров погна държавните болници
.jpg)
"Вероятно това ще засегне субекти с големи финансови интереси в сектора",
коментира главният прокурор Сотир Цацаров. И посочи, че особено внимание ще се обърне на договорите, които държавните клиники сключват с частни такива, предоставяйки им за ползване помещения, апаратура и дори персонал. Това създава феномена "болница в болница", от който обаче губят държавните структури. Законът за лечебните заведения позволява две лечебни заведения да функционират в една сграда, но само при условие, че не извършват сходни дейности. В действителност обаче у нас има много примери за частници, които "се нанасят" в държавните болници, ползват базата, лекарите и апаратурата, но лекуват само онези болни, които им носят печалба. Основните разходи, разбира се, остават за сметка на "домакина" и се трупат под формата на дългове към доставчици на услуги и консумативи.
Заключенията си прокуратурата е направила въз основа на приключилите проверки по доклада за финансовото състояние на държавните болници, представен пред парламентарната Комисия по здравеопазването от бившия здравен министър проф. Николай Петров през юли тази година.
За да се прекрати практиката "болница в болница" са проверени 195 лечебни заведения,
от които 38 със 100% държавно участие, 127 общинска собственост и 30 със смесено участие. Икономическа полиция е иззела всички договори за наем и съвместна дейност, подписани с външни фирми и търговски дружества. Обобщената информация от проверките са предоставени на прокуратурата на 16 ноември, съобщи Цацаров. По думите му две лечебни заведения в Благоевград са подписали 53 договора, а други две в Пазарджик - 24 договора. Най-фрапантно обаче е положението в МБАЛ "Христо Ботев" Враца и МБАЛ "Д-р Параскев Стоянов" в Ловеч - клиниките, които държавата всячески се опитва да спаси от фалит. На база на констатираните нарушения са образувани досъдебни производства, а на двама бивши директори са повдигнати обвинения, добави главният прокурор.
Сред нарушенията във Враца са два договора за взаимно предоставяне на услуги в областта на инвазивната кардиология, подписани с русенската частна клиника "Медика Кор", разкри Цацаров. По тях врачанската болница е отдала 1250 кв. м. помещения под наем и е превела на русенската 14 895 792 лв. за целия период на договорите. В замяна е получила компенсация под формата на ремонти и апаратура за 1.17 млн. лв. и възстановяване на режийни разходи за още 1.6 млн. лева. Парадоксът е, че на практика "Медика Кор" не е извършвала лечебна дейност, защото е
ползвала не само помещенията и апаратурата, но също така и персонала на МБАЛ Враца.
Заради друг неизгоден договор изпълнителният директор се е сдобил с обвинение, защото е отдал под наем 2326 кв. м. на "Вивамедика ООД", но без решение на Борда на директорите. Частното търговско дружество не само е функционирало на територията на държавното, но е ползвало и болничната аптека срещу годишен наем от 50 лева. На 1 декември обвинение е било повдигнато и на друг от шефовете, заради купен компютърен томограф за 782 970 лв. без ДДС. Болницата е ощетена с почти 380 000 лв., тъй като пазарната стойност на устройството е не повече от 400 000 лева.
По подобен начин ловешката болница е работила съвместно с частната клиника "Кардиолайф", но съвсем не в своя полза. За периода на взаимния им договор МБАЛ "Д-р Параскев Стоянов" е отчела 1.388 млн. лв. приходи, докато частната болница е получила над 13.6 млн. лева.
По последни данни
дълговете на болниците, чиито принципал е МЗ, са се увеличили с 8.54% за година.
От тях 29 на сто са за лекарства, а около 80% са към външни фирми. Лечебните заведения в тежко финансово състояние, с реален риск от фалит, засега са 9, сочат последните данни в доклада на МЗ за финансовото състояние на държавните болници, представен през юли тази година.
Ананиев: Няма да закриваме, ще преструктурираме![]() Целта на проверките е не да закриваме лечебни заведения или отделения, а да ги преструктурираме така, че да работят по-ефективно. Това обяви здравният министър Кирил Ананиев два дни след като каза, че обмисля закриване на държавните лечебни заведения пред фалит, чиято дейност може да се поеме от други болници в близост. По думите му много повече от 9 са държавните клиники с финансови проблеми, които се нуждаят от сериозни реформи така, че да се подобри обслужването на пациентите. Ананиев сподели също, че премиерът Бойко Борисов лично му е разпоредели да вземе всички необходими мерки за стабилизиране на болницата в Белоградчик. Предстои анализ, в резулат на който дейността на лечебното заведение ще бъде преструктурирана така, че тя да функционира по-добре. |

Прокуратурата проверява Националната хематология

Съдят лекарка за фалшиви рецепти

Сезираха ИАМО за опасен гинеколог

Анестезиолог от Разлог отива на съд

Веселин Марешки се отказа от имунитета си

Прокуратурата иска имунитета на шестима депутати

Затягат контрола на онкомедикаментите в Благоевград

4-ма в ареста за далаверите с онколекарства

ГДБОП ни дойде като гръм от ясно небе
Не е като „Златни пясъци", но съм доволен, казва Цецко Русинов, пациент на „Йоан Павел"
