Позиция

Не сме съгласни с обидните констатации на БХК

31-03-2026 15:48
Неговият доклад е едностранчив, непълен и не отразява реалните условия, заявяват от ССДПБ Не сме съгласни с обидните констатации на БХК
Clinica.bg

press@clinica.bg
С остра реакция в свое становище излезе Сдружението на служителите в държавните психиатрични болници по повод доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) и констатациите на международни мониторингови органи за превенцията на изтезанията и нечовешкото или унизително отношение, както и оценки на международни неправителствени организации в областта на психичното здраве. Публикуваме писмото им до здравните власти.
Уважаеми дами и господа,

 

Сдружението на служителите в Държавните психиатрични болници изразява своето категорично несъгласие с направените обидни констатации, подвеждащи внушения и обобщения, съдържащи се в доклада за 2024 г. на Българския хелзинкски комитет, както и с част от изводите на международни организации и мониторингови механизми, касаещи състоянието на психиатричната помощ в Държавните психиатрични болници в Република България. Изразяваме острото си възмущение от сключеното споразумение за сътрудничество между Министерство на здравеопазването и Български хелзински комитет, основано на този доклад за „изготвяне на конкретни препоръки за реални промени в системата". Считаме, че представената картина е едностранчива, непълна и не отразява в достатъчна степен реалните условия, при които функционират Държавните психиатрични болници и работят техните служители.

Категорично отхвърляме обобщаващите

твърдения, че в държавните психиатрични болници системно се прилага нечовешко или унизително отношение към пациентите.

Подобни квалификации:

- уронват професионалния авторитет на медицинските специалисти;

- създават недоверие в обществото;

- демотивират работещите в системата.

Подчертаваме, че при наличие на отделни нарушения, те следва да бъдат разглеждани индивидуално и не могат да служат като основание за генерализирани изводи за цялата система.


Считаме за напълно неприемливо

психиатричните болници да бъдат приравнявани към институции като затвори или арести. Държавните психиатрични болници са:

- лечебни заведения;

- част от националната здравна система;

- институции, чиято основна функция е лечение, грижа и рехабилитация.

Подобни сравнения са неоснователни, подвеждащи и  накърняват достойнството на работещите в сектора.


Не отричаме наличието на съществуващи

проблеми в системата. Същевременно подчертаваме, че те са резултат от дългогодишни системни

дефицити, включително:

- хронично недофинансиране;

- липса на устойчиви инвестиции;

- сериозен недостиг на медицински и помощен персонал;

- остаряла материална база.

Тези фактори са извън контрола на работещите в болниците и не могат да бъдат вменявани като тяхна лична или професионална вина.


Служителите в държавните психиатрични

болници осъществяват своята дейност при изключително тежки условия, характеризиращи се с:

- висока степен на професионален и емоционален стрес;

- работа с пациенти с тежки психични разстройства;

- повишен риск за личната безопасност.

Въпреки това, те изпълняват задълженията си с професионализъм и отговорност, като осигуряват непрекъсната грижа за пациентите и компенсират системните дефицити с лични усилия и ангажираност.


Считаме, че част от направените изводи


са резултат от:

- ограничен обхват на наблюденията;

- недостатъчно задълбочен анализ;

- липса на системно включване на гледната точка на работещите в Държавните психиатрични болници. Липсата на пълноценен диалог с персонала води до непълнота и едностранчивост в оценките.

 

Изразяваме сериозно притеснение относно начина, 

 

по който международни организации представят състоянието на психиатричната помощ в Държавните психиатрични болници в България. Считаме, че:

- оценките често не отчитат националния контекст;

- липсва задълбочено разбиране на структурните проблеми;

- не се предлагат практически приложими и устойчиви решения.

 

Дами и господа,

 

Категорични сме, че външни неправителствени организации не могат да изпълняват контролни и мониторингови функции в Държавните психиатрични болници. И тези наши убеждения не са лична атака, а юридически и институционално аргументирани:

1. Липса на законово делегирани контролни правомощия. Контролът върху държавните лечебни заведения е функция на публичната власт. Такива правомощия по правило се упражняват от институции като:

- Министерство на здравеопазването

- Изпълнителна агенция „Медицински надзор"

НПО по дефиниция са частноправни субекти, които нямат делегирани от закона контролни правомощия.

2. Липса на институционална отговорност. 

Държавните контролни органи носят:

- административна

- дисциплинарна

- политическа отговорност.

НПО не носят подобна отговорност за последиците от своите оценки или препоръки.

3. Недостатъчна клинична компетентност. Оценката на психиатрична помощ изисква:

- опитни психиатри

- медицински сестри с психиатрична квалификация

- специалисти по психиатрична рехабилитация.

НПО са съставени предимно от юристи, активисти или социални експерти, което не е достатъчно за оценка на медицински процеси.

4. Риск от конфликт на интереси. Често едни и същи организации:

- участват в проекти

- получават финансиране

- предлагат обучения

- извършват мониторинг.

Налице е структурен конфликт на интереси,  контролиращият може да бъде и бенефициент на финансиране.

5. Липса на стандартизирана методология. Държавните контролни органи работят по:

- медицински стандарти

- нормативни актове

- официални методики.

НПО често използват собствени методологии, които не са нормативно признати.

6. Ограничен достъп до медицинска информация. Психиатричните стационари работят с изключително чувствителни медицински

данни и само органи със законово основание могат да имат достъп до:

-медицинска документация

- данни за лечение

- информация за пациенти.

7. Риск от стигматизиращи или непрофесионални оценки. Когато оценките се правят без достатъчна клинична експертиза, съществува риск от:

- неправилни интерпретации

- стигматизиращи заключения

- обвинения без медицинска основа.

Това подкопава доверието към системата.

8. Липса на баланс между медицинска и правна перспектива. Повечето НПО работят основно в сферата на правата на човека. Това е важно, но психиатричната практика изисква баланс между:

- защита на правата

- клинична необходимост

- безопасност на пациентите и персонала.

9. Риск от политизация на мониторинга. НПО често участват в:

- публични кампании

- медийни кампании

- политически дебати.

Това довежда до политизиране на оценките , формиране на обществена нагласа и задълбочаване на стигмата, вместо до професионален контрол.

10. Подкопаване на институционалната система за контрол. Ако контролни функции се прехвърлят на частни организации се създава прецедент, при който:

- Държавата абдикира от своите функции

- Контролът върху публични институции се фрагментира

 

Сдружението на служителите в Държавните 

 

психиатрични болници настоява за:

1. Провеждане на реални и устойчиви реформи в психиатричната помощ, основани на конструктивен диалог, професионална компетентност и отговорно поведение.

2. Инвестиции в материалната база и сигурността, за да се осигурят едновременно правата на пациентите и безопасността на персонала. 

3. Признаване на труда в държавните психиатрични болници като високорисков, с адекватно заплащане, социална защита и политики за привличане на млади специалисти.

4. Гарантиране на минимални стандарти за персонал и условия на труд, включително нормативно определени съотношения персонал–пациенти и реални механизми за защита на служителите при агресия.

5. Ясно институционално разграничаване от страна на Министерство на здравеопазването, между стационарни психиатрични лечебни заведения и места за лишаване от свобода, в съответствие с медицинските и правните стандарти.

6. Преразглеждане на формулировките в докладите и препоръките на БХК, КПИ, ГИП и др., които стигматизират медицинския персонал и прехвърлят системни държавни дефицити върху работещите на терен.

7. Прозрачна и категорична позиция на Министерство на здравеопазването, Министерство на финансите и Народното събрание за устойчиво финансиране на психиатричната помощ.

8. Развитие на мрежа от социални и общностни услуги, които да

предотвратят хроничното задържане на пациенти в болниците поради липса на алтернативи.

9. Ефективен и конструктивен диалог между институции, специалисти и неправителствени организации.


Заключение:


Психиатричната помощ в Държавните психиатрични болници в България има нужда от цялостна подкрепа, последователна държавна политика и конструктивен обществен диалог. 

Не считаме, че е необходимо да се провежда  „мониторинг" от външни лица, представящи се като неправителствени организации, фондации или сдружения, независими от управлението на държавата, и да се формира паралелна власт извън традиционните институции, с реални опити за влияние върху взимането на решения, формирането на политики и обществени нагласи. Сдружението на служителите в държавните психиатрични болници призовава за партньорство, професионализъм и отговорна държавна политика, за да бъде гарантирано достойно лечение на пациентите ни, уважение на труда и професионализма на работещите в системата и устойчиво бъдеще за психиатричната помощ в България.

 

 

Управителен съвет

на Сдружението на служителите

в Държавните психиатрични болници


Заиграването с КП в психиатрията е опасно

Заиграването с КП в психиатрията е опасно

Служебният здравен министър доц. Михаил Околийски постави психиатричната помощ, като своя тема, в управлението си. Какви са очакванията, трябва ли да се финансира тази дейност по КП, попитахме проф. Петър Маринов.
Околийски с нов съвет по психиатрия

Околийски с нов съвет по психиатрия

Той остава да е от трима членове, сред тях вече влиза и д-р Цветеслава Гълъбова
Още 86 психиатри са нужни в страната

Още 86 психиатри са нужни в страната

Толкова са заявените потребности за 2026 г. и те ще се покрият от специализантите, които се обучават в момента, обясни доц. Михаил Околийски
Недоволството на колегите е оправдано

Недоволството на колегите е оправдано

Тази седмица държавните психиатрични болници заявиха, че са в протестна готовност заради отношението към тях. Имат ли повод да се чувстват обидени, какви са очакванията на психиатрите към новия министър на здравеопазването и защо, попитахме проф. Христо Кожухаров. 

Психиатриите пред протест

Психиатриите пред протест

Оттам настояват за ясно институционално разграничаване между лечебни заведения за психично здраве и места за лишаване от свобода
Психиатричните болници не са затвор

Психиатричните болници не са затвор

Българските и международните институции да разграничат отговорността на държавата от ежедневната работа на персонала и да насочат своите препоръки към органите, които формират политиките, казват от ССДПБ
Нападенията над персонала в психиатриите растат

Нападенията над персонала в психиатриите растат

За пет години те са 2566, малко повече са докладваните инциденти на агресия между самите болни, показват данните на НЦОЗА
Прави се реформа в психиатрията, но без психиатрите

Прави се реформа в психиатрията, но без психиатрите

Законопроект за промени на Закона за здравето на ПП-ДБ, които засягат психиатричната помощ у нас, взрвири гилдията на тези специалисти у нас. Защо реакциите им са толкова негативни, какви са реалните проблеми в психиатрията и техните решения, попитахме проф. Георги Ончев.

Психиатричната помощ е демонизирана

Психиатричната помощ е демонизирана

Вече знам какво означава посттравматично стресово разстройство на собствен гръб, не броим случаите на агресия, те са ежедневие, казва д-р Марияна Бранкованова

Психично болен се опита да удуши лекар

Психично болен се опита да удуши лекар

Случаят е станал в понеделник в Бяла, специалистите искат промени в Закона за здравето, които да защитават живота им
1 2 3 4 5 ... 10 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм