Пациентите няма да са лишени от качествено лечение
Здравеопазването е доста чувствителен сектор, тъй като се отнася до най-ценното и винаги много личното – здравето на хората. Всяка мярка, която предприемат властите, за да овладеят финансовите разходи на системата, се посреща от обществото с голямо недоверие и съпротива. И това е разбираемо. Защото дейностите в сферата се финансират с обществен ресурс и всеки човек си казва: „Аз си внасям здравните вноски, имам право на всичко"!
Трудно е да се намери балансът между личния и обществения интерес
Но не можем да не признаем, че няма друга европейска държава, в която разходите за лекарства да се увеличават така стремглаво и неудържимо. Здравната каса заплаща за медикаменти вече над 1 млрд. лв., а хората не стават по-здрави и по-дълголетни. Няма и европейска държава, в която всяка току що открита нова молекула да бъде веднага приета за реимбурсиране от здравните фондове. Впрочем такава „експедитивност" води със себе си рискове за здравето на пациентите. Когато няма изследвания, доказващи положителния ефект от прилагането на нов медикамент, както и данни за евентуални странични ефекти, резултатите могат да бъдат доста негативни за болния.
„Мораториум" звучи много претенциозно и доста плашещо
Всъщност касата няма да заплаща нови молекули в рамките на следващата година, което не означава, че ще спрем да лекуваме пациентите си адекватно и със съвременни методи. И други европейски държави като Румъния, Чехия и др. са прилагали такава мярка – и то за повече от една година. Не знам там да е имало негативни последици за здравето на гражданите през този период. Тази година е необходима да се направи сериозен анализ на лекарствопотреблението у нас, да се успокои системата и да се определят правилата за заплащане на лекарствени продукти с обществен ресурс за бъдеще. Така го виждам аз. Не мисля, че тази година ще се отрази съдбовно върху системата на здравеопазването и най-вече – върху пациентите.
Никой няма да спре да лекува болните хора
и то така, както това се прави в другите европейски държави. Разбрах, че заместник-министър д-р Бойко Пенков е разпоредил експерти да направят справка кои са новокандидатстващите молекули, за които има ограничения у нас през 2018 г. По данни на Националната здравноосигурителна каса има три лекарства за три диагнози - изключително редки заболявания, които нямат алтернативна терапия в България. За тези заболявания ще се търси разрешение на проблема. За останалите нови молекули има по няколко алтернативи. За мен като лекар по-важни от новите молекули са новите методи за лечение, прилагани в развитите европейски държави. Тези методи, съчетани с всички модерни лекарствени продукти, реимбурсирани от касата и към момента, дават възможност не само за побеждаване на редица нелечими в близкото минало заболявания, но и за подобряване на качеството на живот на пациентите. Лекарствата сами по себе си не лекуват, без изкуството на лекаря да намери най-вярната терапия за болния.