Повече от 11 години до пенсия имат около 58% от засегнатите от въглеродния преход, съобщиха от КНСБ
Clinica.bg
press@clinica.bg
Промените в енергетиката пратиха на борсата само от Маришкия басейн повече от 2000 работници. Над половината пряко и косвено засегнати от трансформациите трябва да работят поне 11 години до пенсия.
В момента около 13 500 души са пряко заети във въгледобива и в енергетиката.
Това заяви президенjът на КНСБ
Пламен Димитров при представнето на проект на синдиката за картографиране на косвено засегнатите от въглеродния преход в Перник, Кюстендил и Стара Загора. По думите му вече само в Маришкия басейн 2000 души са на борсата.
Вицепрезидентът на синдиката
Огнян Атанасов припомни, че миналата година бяха представени данни от картографиране на пряко заетите във въгледобива и производството на еленергия от въглища. Тогава данните от „Контур Глобал" показаха, че на всеки зает в сектора, който е загубил работа, има поне по трима от поддържащи предприятия, които остават без работа.
8910 души са косвено засегнатите
от прехода, сочат данните от картографирането. От тях 6070 са пряко косвено засегнати, тоест, работят в предприятия, които сса на договор с ТЕЦ-овете. Други 1529 са вторично косвено засегнати (работещи в ресторанти, фризьорски салони и други услуги), а над 1300 души са от семейства на пряко заети във въгледобива и енергетиката.
Само една трета от заетите имат
сертификати за допълнителни умения, сочат данните от проучването. Едва 8-10% имат дигитални умения, а почти 80% работят с инструменти и машини. А това ограничава възможностите за преквалификация.
Над половината (60%) от анкетираните
не са склонни да работя на повече от 50 км от дома си. Болшинството са категорични, че минималното им чисто възнаграждение трябва да е 1500 евро месечно. В Кюстендил засегнатите от прехода очакват помощ за обучения и информация за нови работни места.
В Стара Загора имат по-сериозен интерес
към субсидирана заетост, което показва очакване за заетост при преструктуриране на икономиката. В Перник хората показват по-голяма несигурност и по-големи притеснения от прехода. На 19 март е предвидено Европейският съвет да обсъжда важни актове на министрите на индустрията на 13 държави. Сред тях са Чехия, Германия, Франция, които искат преразглеждане на системата за търговия с емисии, а три от тях и временното й спиране.
"Къде е България, присъединяваме ли се",
попита президентът на КНСБ Пламен Димитров и подчерта, че синдикатът настоява страната ни да се присъедини към тях. Димитров каза, че заедно с КТ "Подкрепа" 4 четири работодателски организации ще излязат с декларация държавата да поиска преразглеждане на системата за въглеродни емисии.
Трайчо Трайков: Имаме добър план за „Марица-изток"
„Имаме добър план за развитие на комплекса „Марица-изток", никой няма да бъде изоставен в прехода, икономическите дейности ще се развиват, а енергетиката ще запази възможностите си за реакция – като готовност и като възможност за мобилизация при необходимост". Това каза министърът на енергетиката Трайчо Трайков по време на Националната конференция „Трансформация на трудовия пазар в условията на нисковъглероден преход в енергетиката", организирана от КНСБ. Трайков акцентира на възможността мощностите в комплекса да предоставят на националната енергийна система услуга по аналогия на студения резерв – като възможност както за генериране, така и за балансиране, мрежови услуги и т.н. По думите му, предстоят задълбочени разговори с представители на ЕСО ЕАД, с които да бъде изяснена в детайли необходимостта от допълнително мобилизиране на капацитет за енергийната система.
С 21,5% по-малко получават жените в хуманното здравеопазване и социалната работа у нас, в сравнение с колегите си мъже, става ясно от проектозакон на МТСП
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм