Те бяха реализирани в понеделник от екипите на оперативните бази в София и Сливен, съобщиха от ЦСМПВ
Clinica.bg
press@clinica.bg
Три мисии изпълниха хеликоптери на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха, популярен и като ХЕМС, само в един ден, съобщиха оттам.
Те са поредните 200, 201 и 202, и са осъществени в понеделник, на 9 март, от екипите на оперативните бази в София и Сливен.
Дежурните д-р Тина Димитрова-Иванова и
медицинска сестра Поля Маркова са се отзовали на сигнал, подаден към Координационната централа на ЦСМПВ от МБАЛ „Иван Скендеров" в Гоце Делчев. Пациентът е бил 59-годишен мъж, пострадал при битов инцидент. Хеликоптерът е излетял от базата в София, пилотиран от капитаните Юлиан Богоев и Николай Николов, които осъществяват полета между Гоце Делчев и вертолетна площадка на УМБАЛ „Света Анна" в столицата.
С екип на Центъра за спешна медицинска помощ
пациентът е транспортиран до УМБАЛ "Царица Йоана - ИСУЛ", където е оставен за лечение. По същото време е осъществена и втора мисия по въздух от д-р Мартин Младенов и сестра Таня Гецковска от базата в Сливен.
Сигналът е подаден към Координационния център
от МБАЛ „Иван Селимински" – Сливен за 71-годишен мъж в критично състояние. Вертолетът, пилотиран от капитаните Огнян Янков и Иван Старчев осъществяват полета оттам до УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив, мъжът е хоспитализиран.
Междувременно към координационния център е
подаден и трети сигнал от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович"- Стара Загора, за 75-годишна жена, в тежко състояние. Авиомедицинския екип от оперативната база в Сливен, след приклчване на предишната мисия излита за Стара Загора, за да транспортира пациентката до Клиниката по кардиохирургия на УМБАЛ „Свети Георги" - Пловдив.
Вече почти две години, откакто в България действа успешно Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха (ХЕМС). Колко са обучените и работещи в него, колко още се търсят, какви са предизвикателствата попитахме неговия директор д-р Георги Деянов.
Вече четвърти месец без редовно приет бюджет и пред поредните избори, центровете за спешна медицинска помощ се стараят да изпълняват задълженията си. Има ли недостиг на кадри и на какви, , попитахме д-р Станислав Поломски.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм