Мораториумът за лекарства остава
.jpg)
Мораториумът за финансиране от здравната каса на нови молекули през 2018 г. остава. Това решиха окончателно депутатите при приемането на второ четене на бюджета на фонда за следващата година.
Mораториумът по този параграф е признание за безпомощност на институциите да се справят с проблема на растящите разходи за лекарства и прехвърлянето му на Народното събрание, каза д-р Нигяр Джафер от ДПС. Според нея след една година чакащите пациенти за тези медикаменти ще станат два пъти повече, а работещото решение е да се подобри контролът в системата.
Нека има санкции за компаниите,
които надвишават предвидените разходи за медикаменти, да се прецизира работата на Комисията за оценка на здравните технологии, да се въведе прогенерична политика, предложи тя. На същото мнение беше и колегата й от ДПС д-р Хасан Адемов.
„Това е един от най-важните текстове в закона, той лишава част от българите от иновативно лечение. Не приемаме подхода - има мораториум, няма проблем. От личен опит мога да ви кажа какво е човек да се изправи пред една административна бариера – наречена мораториум. Не може фискалният аргумент да доминира над правото на живот", заяви той от трибуната.
Срещу мораториума се обявиха и от БСП.
„В близката история на България държавата
не си е позволявала да затваря вратата за иновативни медикаменти, които дават шанс за живот на българските граждани. Сигурно сте разбрали, че има протести на пациенти пред мисиите на другите държави, а омбудсманът на България ще внесе този параграф пред Конституционния съд", заяви проф. Георги Михайлов.
Още по-емоционално реагира колегата му Драгомир Стойнев. "Това е срамен дебат за 30 млн. лв., който водим. Направете визията за промени на системата или кажете, че сте се провалили, но бъдете откровени", заяви той, визирайки управляващите.
„Съзнавам цялата отговорност на това,
че ще подкрепим предложението на Надзорния съвет на НЗОК да се наложи временна забрана на плащането на скъпи нови терапии през 2018 г. Това е мярка, която редактирахме, защото в първоначалния й вариант нямаше място и за навлизането на нови генерични медикаменти. Тази мярка ще даде възможност да се прецизира списъка с лекарства", обясни обаче д-р Даниела Дариткова от ГЕРБ. Тя допълни, че тази забрана ще даде възможност на управляващите да намерят най-удачните решения.
„Съгласна съм с повечето аргументи, но,
за да се намери решението, се нуждаем от временна мярка на забрана. Имаме нужда от промяна на терапевтичните ръководства, най-вече да плащаме за резултат, а не за диагноза или отделна молекула", каза тя. Д-р Дариткова допълни, че ще се преразгледа и мястото на редките заболявания в системата, защото разходите за тях са много големи.
И моратотиум за финансиране на нови болници
и дейности от касата ще има догодина, решиха още депутатите. Изключение ще има само за нови дейности в регионите, където такива няма досега. Според опозицията това ще влоши още повече състоянието на общинските болници и ще доведе до фалитите им. От управляващите обаче са на друго мнение. Според д-р Дариткова приходите на общинските болници ще се увеличат заради повечето средства в системата, а забраната ще даде възможност да се търси баланса при финансирането на клиничните пътеки, както и при предоставянето на услуги в болничната и извънболнична помощ. Здравната карта пък е средството, с което трябва да се намери начин да се осигури достъп до медицинска помощ до всички региони.
Изненади нямаше и във финансовата част по бюджета на касата, който приеха окончателно депутатите. Догодина фондът ще разполага с над 3.8 млрд. лв., като в последния момент от резерва й се пренасочиха още 27 млн. лв. за извънболнична помощ. Повече подробности за парите на НЗОК за догодина и мнението на депутатите вижте тук.

Утре гласуват отпадането на мораториума

Непопулярните мерки дават срок на истинските реформи

700 vs. 25 милиона от бюджета

Ветото не мина. Мораториумът остава

Пациенти на протест за ветото

Липсата на пари не е оправдание за мораториума

Гласуват ветото в четвъртък

Касата смята разходите до април със и без вето

Ананиев: Извършва се огромна манипулация
