Спешните медици още чакат увеличени заплати
Увеличенията на заплатите бяха обещани от здравните власти още в края на миналата година, а правителството ги гарантира като отпусна 20 милиона лева, припомня БТВ.
В Спешното отделение в МБАЛ-Ямбол пари няма, а медиците не знаят дали и кога увеличението ще стане факт и са единни, че при тях реформата буксува.
„Засега още не сме получили нищо от обещаните пари, ситуацията си остава същата – много работа, малко хора, надежда, че все пак ще се изпълни обещанието на министерството и в спешната помощ ще дойдат нови хора", коментира д-р Нели Влахова, началник на Спешното отделение.
Директорът на лечебното заведение отказа да застане пред камерата на БТВ, но обясни, че заплатите в Спешното отделение се определят от него след анексиране на договора за субсидираните дейности. Анексът бил възможен след получаване на т.нар. „ниво на компетентност" на спешното отделение, което се очаквало до дни.
В повечето от другите спешни центрове също вече четири месеца чакат по-високите заплати. В София парите щели да бъдат получени най-рано през май. Забавянето вероятно се дължи на технически проблеми, предполага д-р Павлин Късцанев, завеждащ смяна в столичния Център за спешна медицинска помощ.
На някои места обаче парите вече са получени, като например в Спешното приемно отделение на столичната УМБАЛ „Св. Анна". „Ръководството на болницата взе решение при нас тези суми да са леко завишени, така че средно за лекар при нас е 1700 лева, за сестра е 1120 лева", обясни д-р Ана Николова, началник на Спешното отделение в столичното лечебно заведение.
Това трябваше да е второто увеличение на заплатите в спешния сектор за последната година.
От Министерството на здравеопазването отговориха, че ще направят проверка на всички лечебни заведения, които все още не са увеличили заплатите на спешните си медици, защото парите им били преведени още преди месец.
Ако по-високите заплати не станат факт скоро, това може да е повод за протест на спешните медици.
МЗ не се е отказало от протонния център
До 20% от смъртните случаи в онкологията са от недохранване
МЗ си търси нов дом
Здравната каса влиза в дългова спирала
За първи път от години, през тази бюджетът на здравната каса няма да стигне, защо се стигна дотук, какви мерки са нужни, за да се сложи ред в системата, попитахме проф. Петко Салчев.
1/3 от надлимитните приходи са в София
Повече са минали профилактичен преглед
През полугодието на тази година броят им е нараснал със 103 хиляди в сравнение със същия период на миналата година
Улеснен достъп до лечение на пациентите с ревматични заболявания
Дават още 26 млн. за надлимитна на болниците
Засилват контрола върху недекларирания труд
Съдът вкарва системата в още по-задънена улица
За първи път от години, през тази бюджетът на здравната каса няма да стигне, за да покрие разходите за болнична помощ и то с много. Защо се стигна дотук, какви мерки са нужни, попитахме д-р Стефан Константинов.