Няма пари за двете деца с редки болести

Специалистите признават, че лечението е подходящо, но пари няма, нито има откъде да се вземат, казва Пенка Георгиева, председател на пациентската организация „Заедно с теб" и член на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина. На него също са разгледани молбите за финансиране на двете болни деца - Стефан е с мускулна атрофия, а второто е с мукополизахаридоза. Засега обаче и там няма окончателно решение.
Случаят на Стефан отложихме,
защото чакаме точна оферта за стойността на терапията му, а за второто дете
с мукополизахаридоза нямаше кворум, за да гласуваме, то има нужда от лечение, проблемът е че то струва 703 000 лв. за три месеца, каза Пенка Георгиева. Тя предлага да се отпуснат средствата, а, когато свърши бюджета на фонда от 12 млн. лв. да се актуализира.
Не е ясно обаче дали това е по възможностите
на държавата ни. Заради прекалено скъпите цени на редките терапии в ЕС отдавна се обсъжда възможността лечението на пациентите от различните страни, чийто брой е много малък, да стане по-централизирано. Засега обаче това не е факт, а достъпът до него остава нисък. В някои случаи обаче е спорен и ефектът от терапиите. Много често той трудно може да се проследи точно по същата причина – прекалено малкото на брой открити пациенти, на които те могат да се прилагат.

Още 16 нови лекарства в ЕС

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

БЛС пак иска още пари

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

НЗОК ще има и втори подуправител

Депутатите без въпроси към здравния министър

Помощник фарамцевтите искат промени
Съсловната им организация настоява да се регламентира тяхната дейност в съответствие с европейските и световните стандарти
