Провери ли колко чист е въздухът в твоя град

Мръсният въздух се превръща във все по-голяма заплаха за човешкото здраве. Всяка година, заради това, че го дишат, умират над 6 000 000 души по света по сметки на здравните експерти. Заради това само преди броени дни във Франция Европейската агенция по околна среда пусна платформа, която да показва качеството на въздуха, който дишаме. Засега обаче в нея не се подават данни от България.
За сметка на това обаче Световната здравна организация е направила друг сайт за измерване чистотата на въздуха, където има информация в реално време и за нашата страна. В него се събира информация от 3000 населени места от всички страни, като данните се вземат чрез замерване със сателит, както и от наземни станции. Проектът е разработен съвместно с Университета на Бат във Великобритания.
Данните от платфромата потвърждават,
че въздухът на планетата ни е много замърсен. Според данните на СЗО 92% от хората по земята живеят на места, където в някаква степен има превишаване на нормите за чистотата му. За съажление проблемът ще ескалира през следващите години.
По 6.5 млн. души губят живота си заради мръсния въздух през последните години. Това представлява 11.6% от всички смъртни случаи. Около 3 млн. от тези хора загиват заради замърсявания в помещенията, където живеят или работят. Това най-често се случва в по-бедните държави, където се използват по-стари методи на отопление. Останалите 3.5 млн. смъртни случаи се дължат на мръсния въздух навън, като най-голям проблем са газовете от колите и останалите превозни средства. Около 94% от загубите на човешки животи се дължат на хронични заболявания като рак на белия дроб, ХОББ, удар. Мръсният въздух повишава и риска от остри респираторни инфекции.
Очакванията на експертите не са опитмистични,
ако не се вземат спешни мерки. СЗО и Коалицията за климата и чистия въздух са идентифицирали 20 начина, за да се намали замърсяването в световен план и да се забави глобалното затопляне. Сред тях са намаляване на вредните емисии от индустрията, използване на възобновяеми енергийни източници, санирани домове, подобрен транспорт и др. Според анализите на СЗО градовете, които са заложили на тях са успели да снижат замърсяването на въздуха си с 5% за пет години. За съжаление България и в частност София са сред едни от най-мръсните региони в Европа. Заради това търпим и наказателени мерки от общността.

Системата за контрол на въздуха e компрометирана

По-строги глоби при замърсяване на околната среда

Учените да кажат за климатичните промени

Чистият въздух е право на всеки

Мръсният въздух е рисков за здравето

Безопасният въздух е право на всеки
Мечтая за времето, когато неравенствата при опазване на здравето на белите дробове ще изчезнат, казва Наталия Маева

Пациенти искат мерки за по-чист въздух

Между 10 000 и 15 000 умират от болести на мръсния въздух

ЕК с по-строги правила за качеството на въздуха
