Цигарите и лошата храна водят инфаркта

Две от основните причини за инфаркт на миокарда са тютюнопушенето и нездравословният начин на живот. „Цигарите играят ключова роля. За съжаление в България близо 30% от хората пушат, докато за сравнение със Западна Европа процентът е едва 15“, казва д-р Борислав Борисов. Неправилното хранене, което често води до натрупване на телесни мазнини, също е сред предпоставките за сърдечни проблеми. „Много хора с повишено артериално налягане нито следят състоянието си, нито го лекуват. Това обаче може да е сред причините за инфаркт“, предупреждава още лекарят. Според него високият холестерол също не е за пренебрегване. Д-р Борисов е категоричен, че и стресът има своето значение, но в повечето случаи той не е самостоятелен фактор. Най-застрашени са пациентите, чийто живот е съчетание от лоша храна, много цигари, висок холестерол и кръвно налягане.
![]() Д-р Борислав Борисов е роден в Стара Загора. Завършва хуманна медицина през 1985 г. във ВМИ Пловдив. Има две специалности - вътрешни болести и кардиология. Д-р Борисов е един от утвърдените специалисти по инвазивна кардиология в България. 2006 г. е сред основателите на Кардиолологичното отделение в болница Токуда в София, където работи 5 години. 2 години практикува инванзивна кардиология в болница „Св. Георги" в Пловдив, а след това се завръща в Стара Загора, където работи в местната университетска болница. От 2014 година д-р Борисов е част от екипа на болница „Тракия" Парк. Практикува коронарни интервенции на сърце, интервенции на периферни съдове, на мозъчни и по-специално на каротидни артерии, интервенции на съдове на долни крайници и други. Д-р Борисов е специалист в областта на постоянната кардиостимулация и използването на сложни устройства като кардиовертери, дефибрилатори, системи за ресинхронизираща терапия. |
Внимание! Инфаркт
Ако разпознахте себе си сред рисковите групи, не се колебайте, а веднага потърсете лекар. Колкото по-рано се консултирате със специалист, толкова по-малка е опасността да се сблъскате с инфаркта. Лекарите са категорични, че ако имате високо кръвно, холестерол, кръвната ви захар варира, най-добре е редовно да посещавате своя кардиолог. Той може да ви предпише медикаменти, които да намалят опасността от запушване на сърдечните съдове.
Първите и най-чести признаци на инфаркт са силна гръдна болка, задух, който може да се появи както в спокойно състояние, така и при движение. „Тези сигнали, както и гаденето и повръщането сочат, че нещо не е наред“, разяснява д-р Борисов.
Както при инсулта, така и тук, всяка минута е от значение. Колкото по-бързо се реагира, толкова по-голяма е вероятността пациентът да премине през това сериозно изпитание без сериозни последствия. „Времето е от значение, ако пациентът се лекува бързо и качествено, ако запушеният съд се отпуши, щетите са минимални или изобщо не се забелязват“, казва кардиологът. Ето защо лекарите са категорични, че пациентите трябва да се образоват, за да разпознаят веднага симптомите на инфаркта. Забавянето и игнорирането на проблема понякога е фатално.
И младите не са застраховани
В обществото битува мнението, че инфарктът покосява най-често хора над 40 години. В действителност обаче и по-младите не са застраховани. „Имал съм пациент в началото на 20-те години. За съжаление възрастта не е основополагащ фактор. При по-младите причините за инфаркт са предимно физиологични. Много от тях страдат от нарушение на съсирването на кръвта или пък сърцето не е здраво. Тези пациенти трябва редовна да следят състоянието си, за да избегнат опасността от инфаркт“, казва д-р Борисов.
Лечение
С развитието на инвазивната кардиология в България все повече хора у нас имат достъп до качествено и навременно лечение. Това, разбира се, влияе и върху успеваемостта и намаляването на смъртните случаи. По данни на Евростат от инфаркт на миокарда у нас загиват около 5% от болните. Същите са цифрите и в Чехия. В 99% от случаите кардиолозите се справят с проблема неоперативно. Най-често използваният метод е посредством катетри (условно казано тръбички) които се въвеждат чрез някоя от периферните артерии и достигат до сърцето. С тях лекарите оцветяват мястото, където се предполага, че има запушване на съд. След като проблемът се локализира, посредством различни похвати специалистите отпушват съда.
Статистиката сочи, че ако пациент с инфаркт не се лекува и остане вкъщи, опасността от смърт е близо 50%. Ето защо незабавните действия от страна на лекарите са от огромно значение. „Смъртността намалява на 18-20%, ако пациентът се подложи на по-остарелите методи на лечение. При съвременните практики само 5% от болните не успяват да се справят. В нашата болница този процент е сведен почти до минимум, тъй като използваме както съвременни медикаменти, така и много добра техника“, казва д-р Борисов. Все пак има единични случаи, при които тези методи не се препоръчват. Това най-често са пациенти, които наскоро са преживели епизод на кървете. „Опитваме се да приложим най-доброто и адекватно лечение за всеки пациент по отделно като се съобразяваме със спецификите на случая“, допълва медикът.
Не само инфаркт
Сърдечната недостатъчност е другият най-често срещан проблем у нас. За съжаление пациентите с подобно заболяване са изключително рискови и трябва редовно и отблизо да се следят от специалист кардиолог. За щастие и за този проблем вече съществуват достатъчно добри медикаменти и технически средства, които позволяват на болните да водят напълно нормален начин на живот.
„Пациентите с ритъмни нарушения също често идват в нашите кабинети. И при тях, както и при инфарктите лечението често е чрез ново поколение катетри“, обяснява д-р Борисов и допълва: „По-малко са хората, които имат проблеми със сърдечните клапи. През последните години започнахме да прилагаме неоперативно лечение на този проблем, а това е в полза, както на лекаря, така и на пациента“.
Само за последните десетина години кардиолозите както у нас, така и по света започнаха да използват все по-усъвршенствани методи, които удължават живота на болния с по 15-20, че дори и повече години.
Бъдещето на кардиологията
„Регенеративната кардиология е бъдещето, към което гледаме с надежда и желание да бъде въведена час по-скоро“, казва д-р Борисов. При нея сърдечният мускул може да се възстанови напълно, независимо дали е пострадал след инфаркт или възпалително заболяване. Използват се стволови клетки, които правят сърцето почти като ново. Със специален катетър се вкарва вид извънклетъчни мрежи или по-особена тъкан, която се поставя върху засегнатия участък. Върху нея могат да се закрепят стволови клетки, които в последствие да се превърнат в нормални сърдечни клетки. „Все още тази техника е експериментална. Не са много случаите по света, но се надяваме, че в близките 5 години, тя ще започне да се прилага по-масово“, убеден е кардиологът.
Операция на живо
Тези дни в Пловдив се проведе VIII-я Национален конгрес по интервенционална кардиология. Под тепатата си дадоха среща специалисти от цялата страна, както и изтъкнати гости от чужбина. Както всяка година и този път по време на конгреса лекари представят операции на живо пред своите колеги, показвайки най-новите достижения на кардиологията. Тази година бяха извършени три интервенции в два от най-развитите кардиологични центрове в страната – в болница „Тракия" в Стара Загора и в болница „Св. Георги" в Пловдив. |

С фина операция връщат половата мощ в ИСУЛ

20% са с алергичен ринит
Издават го сополите и кихавиците, ако не се лекува правилно, той може да прерасне в астма, предупреждава доц. Светлан Дерменджиев

Реконструират матки по метода рибена кост

Уникална операция на недоносено бебе

Сваляш очилата с мултифокални лещи

Интересът към пулмоналната хипертония стихва

Да измерим кръвното си днес
Хипертонията все по-често засяга младите хора, а 10 килограма могат да понижат с 5 мм кръвното, казват кардиолозите

Не подценявайте гръдната болка и сърцебиенето
При възрастните хора ниското кръвно може да е по- опасно от леко завишеното, казва д-р Кирил Джоманов

Оперират иновативно три редки заболявания

Мутации в GLA гена причиняват болест на Фабри
Бащите могат да го предадат със сигурност на своите дъщери, докато при майките вероятността това да се случи е 50%, независимо от пола на детето, казва проф. Емил Паскалев