Отчетоха спад в имунизациите

За последните 10 години броят на болните от туберкулоза у нас е намалял 2 пъти, което е огромен успех, похвали се директорът на центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. По тази причина страната ни вече има основание да редуцира имунизациите срещу това заболяване, добави той. Към момента, в България тази ваксина поставя 4 пъти, а Европейската практика е тя да бъде поставяна еднократно, добави д-р Кунчев.
"Защо се прави 1 доза? Защото най-силната страна на тази ваксина е да предпазва бебетата от възпаление на мозъка от туберкулоза. Аз или вие дали сме ваксинирани, няма голямо значение дали ще се разболеем от туберкулоза. Но за едно новородено бебе, което се връща в семейство, където има риск някой да е болен, вероятността да му са надуе главата и да стане огромна с туберкулозен менингит е голяма, затова се прави. По-нататък силата на тази ваксина отслабва, затова голяма част от напредналите държави са се отказали", обясни проф. Кантарджиев.
В Европа се раждат 10,5 млн. бебета, като 600 000 от тях не получават пълния набор от имунизации, каза професорът. Тази година един от акцентите на Европейската имунизационна седмица, която отбелязваме от 24-и до 30-и април, е да се намали техния брой.
Сред другите цели на Европейската имунизационна седмица са: имунизационен обхват с три дози срещу дифтерия, тетанус и коклюш; елиминиране на морбили в поне четири региона на СЗО; елиминиране на рубеола в поне два региона на СЗО; елиминиране на тетанус при майки и новородени; елиминирането на полиомиелита в 59 страни; най-малко 90 страни с нисък и среден доход да включат нови ваксини в имунизационните си календари. До 1-2 години може да бъде изкоренен полиомиелитът, а Световната здравна организация скоро ще пусне в употреба и ваксини срещу Ебола и вируса Зика, твърди инспектор Кунчев.
Като предизвикателство за България беше отчетена работата с деца на семейства от Афганистан и Ирак, и на тези от Сирия, както и работата с ромската общност. „Всяко дете на мигрант, щом влезе в България, му се правят ваксини по българския имунизационен календар", обясни д-р Кунчев. Той допълни, че пикът на пристигащи у нас бежанци е преминал и в момента има около 700 души в центровете за настаняване, в сравнение с над 5000 преди години.

Сестринските практики да се финансират

Майчин дом поема ражданията от Перник

Детската болница в Бургас готова до декември

Искаме договори за качество с НЗОК

1 лв. такса в болница е популизъм

Дебат за споделеното родителство

Над 2 млн. лева за деца без градина

Необходим е стандарт по здравни грижи

Няма да има голяма полза за пациентите
