Гестационният диабет засяга 1 от 7 бременни

За да се избегнат всички рискове за плода, бременността при всички жени с диабет тип 1 и тип 2 трябва да бъде внимателно планирана. При 2/3 от представителките на нежния пол обаче това не се случва, затова експертите настояват за създаването на национална програма за скрининг на недиагностициран диабет.
„Дори при плазмена глюкоза над 5 ммол/л
– стойности, които за останалите хора са нормални, ние поставяме бременните в групата на пациентите с гестационен диабет“, уточни председателят на Българско дружество по ендокринология проф. Анна-Мария Борисова. По думите й наблюдаващите акушер-гинеколози не бива да чакат средата на бременността, за да назначат изследвания за нивата на кръвна захар. „Между 24-а и 28-а седмица задължително се прави скрининг и ако жената отговаря дори на един от 11-те показателя в него или има стойности над нормата, те са показател за гестационен диабет“, категорична е проф. Борисова.
Рисковите фактори за появата на болестта включват:
- фамилна обремененост,
- наднормено тегло или затлъстяване преди бременността,
- анамнеза за репродуктивни неудачи в миналото,
- гестационен диабет в предходна бременност,
- синдром на поликистозни яйчници,
- раждане на плод с тегло над 4 кг,
- ехографски данни за макрозомия и хидрамнион на плода,
- многораждали жени
- възраст над 30 години
„От 10 до 13% от бременните жени са имали диабет и преди да забременеят, а това крие определени рискове в рамките на бременността да се проявят усложненията от диабета и да се стигне до прееклампсия“, каза началникът на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология проф. Цветалина Танкова. Тя цитира и данните от проведен скрининг на 1600 жени в началото на тази година, според които
при 29% от тях е открит гестационен диабет,
който продължава до раждането и често след това претърпява обрат. „Гестационен диабет обаче се среща при 45% от жените, заченали по метода на асистираната репродукция“, поясни проф. Танкова.
Състоянието не е за подценяване, тъй като диабетът пряко се отразява на плода, допълни проф. Борисова. Затова при гестационен диабет
терапията на бременните е само с инсулин.
Те получават предимство при отпускането му от здравната каса и разполагат с 1100 тест-ленти за контрол на кръвната захар месечно.
Другият съвет на ендокринолозите е всяка бременна жена да изследва хормоните на щитовидната жлеза преди 6-ия месец от бременността, за да е сигурна, че няма нарушена функция. При проблеми задължително да се обръщат към специалист, тъй като тироидните хормони са пряко отговорни за развитието на мозъка при плода и всяко отклонение от нормата може да доведе до проблеми в съзряването му.

Вместо подсладители да се намали захарта

Двама от трима у нас с наднормено тегло

Мерят безплатно гликиран хемоглобин

Безплатни изследвания на холестерол

Обучението да бъде включено в дейността на специалистите

Започва училище по диабет

Израел е блестящ пример за диабетна програма

Диабетът е патология, която силно ни вълнува

Диабетната програма е необходимост за България
