Кирил Ананиев се праща като спасител
- Д-р Първанова, доколко удачно е да се сложи начело на МЗ финансист, а не лекар?
- Когато начело на здравеопазването се слага финансист, това е много ясен знак, че системата е в тотален фалит. Още повече, че Кирил Ананиев е известен в цялата страна, като човека - бюджет, той много дълги години е правил и бюджета на здравната каса. Ако има човек, който да е запознат в детайли с проблемите в здравеопазването – финансови, корупционни, изтичане на средства, неефективност на системата, то това е Кирил Ананиев. Той беше и председател на Надзорния съвет на здравната каса при няколко правителства, така че е запознат и с механизмите за предоставяне на здравни услуги и с тези за финансирането им. Проблемите в българското здравеопазване независмо кои са били министрите, а те бяха много, защото често ги сменяха, са все същите – неефективна система, стара база в държавното и общинско здравеопазване, която трудно се модернизира, защото няма толкова голям ресурс, широко отворена ножица между базата, с която разполагат общопрактикуващите лекари и болниците, наличие на лош достъп и дори до никакъв в някои региони, корупция, неяснота при изработване на клиничните пътеки и тяхното остойностяване. И досега не се знае кой ги прави, дали те са обект на лобизъм и предполагам, че това е било целта през годините. Защото иначе щяхме да имаме електронна система на касата много отдавна и всяко разплащане щеше да е много по-ясно и прозрачно. Но поради липсата на всичко това средствата сега не водят реално до заплащане на услуги за хората.
- Защо смятате, че тези проблеми би могъл да ги реши човек като Кирил Ананиев?
- Когато идва човек, който е наясно с механизма на използване на парите и в добрия, и в лошия смисъл, той знае къде са пробойните и злоупотребите в здравеопазването. Затова се надявам той да успее по достатъчно категоричен начин да заяви, че няма да толерира повече тези практики и да ги стопира. А механизмите са ясни, въпросът е да има достатъчен контрол и воля, за да каже, че няма оттук нататък нещата да се случват по този начин, а по прозрачен. Дълги години битуваше едно много елементарно разбиране - че едни чиновници в касата, колкото повече бумащина дават и тормозят лекарите, има повече контрол. Това е изключително погрешно разбиране, цели компании се занимават с подобряване работата в болниците и намаляване на бюрократизма, за да оставят лекарите и сестрите да работят по същество и да лекуват пациентите, тогава системата е по-ефективна. Защоо, колкото повече те пишат и не обръщат внимание на пациента, толкова е по-зле за него. Тези практики могат да се поправят, като се намалят корупцията и зависимостите. Надявам се нещата да се подобрят, това няма да се случи само в един мандат, ако изобщо този мандат на правителството се довърши.
- Дали той ще има политическа подкрепа, за да направи подобни промени?
- Без тях нито едно правителство няма шанс. Системата на здравеопазването се срути и Кирил Анаиев е пратен там като спасител, той не е пратен там, за да има спокойствие. По времето на Петър Москов в системата имаше страшни скандали, след това бе пратен ген. Николай Петров и всичко беше спокойно, може би това беше целта – един уравновесен човек, всичко да е тихо и всеки да работи, както иска. А сега се праща тежката артилерия от финансите, за да се сложи ред, защото системата не може да функционира, вече няма лекари и сестри в нея.
- Трябва ли лекарите да се притесняват, че ще останат неразбрани в медицинската част и че ще им орежат парите?
- Това могат да са извинения, а не опасения. Лекарите не могат да имат такива опасения, защото един министър работи винаги в екип и ролята му е да бъде управленец, а не хирург или педиатър. По отношения на извиненията - имат основание за притеснения, защото някои от фирмите им няма да могат да се развиват. Но има една поговорка – сиромах човек, жив дявол. Покрай лошите практики в бъгарското здравеопазване се стигна и до там, защото от несправедливото разпределение на средства се наложи лекарите да практикуват точно тази поговорка - дори и добронамерените, за да могат да се справят някак си, бяха принудени да го правят. Но, ако нещата се подобрят, тази практика няма да им се налага. А недобросъвестните естествено, ще започнат да се оплакват, че няма пари, че нещо не върви, после ще подемат скандали, че някои болници загиват, ще пратят пациенти, схемата за натиск е ясна.
- Мораториумът за финансиране на нови дейности и молекули удачен ли е като първа мярка, защото той идва от финансовото министерство?
Зависи какво ще последва след него. Защото, ако първата стъпка е справяне с кризата, то следващата трябва да е как се решава основния проблем – неефектинвото разпределение на средствата за лекарства. Дори в ЕС се говори за лошите практики в реекспорта от България, откъдето се изнасят лекарства, платени от здравната каса. Тази практика се коментира много често в Германия, където се търсят начини да се взаимства този модел, а той трябва да се прекрати. Все пак да пожелаем успех на новия министър, който и да е той, и дано в мандата си успее да постигне една от задачите, с които идва.
Ананиев може да направи реформи, но дали иска
Първата седмица от управлението на новия здравен министър Кирил Ананиев вече е факт. Доколко удачен беше изборът на финансист начело на системата, в състояние ли е той да направи реформа, каква трябва да е тя, колко дълъг мандат го очаква, попитахме Николай Василев, министър на икономиката в правителството на НДСВ.
Жени Начева поема надзора на НЗОК
Ананиев е доказан професионалист
Прокуратурата пак оневини проф. Николай Петров
Без реформи няма да има положителен резултат
Тази седмица в здравното министерство започва работа нов политически екип – този на Кирил Ананиев. Добре ли е начело на системата да застане финансист, какво очакват от него хората в сектора, ще има ли политическа подкрепа, за да реализира идеите си, попитахме Иван Колев.
Назначиха и замовете на Ананиев
Бойко Пенков, Жени Начева и Светлана Йорданова ще помагат на новия министър
Имам програма, ще работя с всички
Секторът на здравеопазване няма цвят, той е кауза, зад която да вървим, каза Кирил Ананиев
Избраха Ананиев за министър
Къс мандат заради корпоративни интереси и липса на реформа му предвещаха депутатите