Мораториумът за нови дейности да се обвърже със здравна карта
Темата за здравеопазване винаги предизвиква интересен дебат, защото касае всеки българин. Първото, което искаме да реализираме, е електронна информационна система. С нея сектроът ще стане прозрачен. Много пъти съм чувала, че колегите са готови със законопроект за демонополизация на НЗОК, но не съм го виждала, ако има такъв ще го обсъдим. Но това, с което сме се забавили много, е информационната система, а темите за общинските болници, за пътеките са важни, но не са обект на тази дискусия.
Нека се върнем към бюджета, защото
с едно обсъждане няма как да обхванем всички проблеми, макар че те са се натрупали в сектора с години. Този бюджет е с 407 млн. лв. повече, той дава възможност да се увеличат направленията с 11 млн. в., за дентална дейност имаме повече с 10 млн. лв., най-големите увеличения са там, където всяка година се бележат най-големи дефицити – в болничната помощ и лекарствата. С повечето средства в бюджета ще можем да увеличим клиничните пътеки.
Наистина е нужна промяна в модела на финансиране,
но ще трябва политически консенсус за нея, сега нямаме министър на здравеопазването, точно заради сложността на системата и интересите в нея. Надявам се, че ще намерите добра воля, за да подкрепите този бюджет, в който има увеличение на средствата с над 400 млн. лв.
Има нужда и от промени. Самата аз, като депутат от смолянска област, без тях ще трябва да обяснявам защо в региона няма да имат работеща инвазивна кардилогия и следващата година. В момента там се построи такава, но, ако се приеме мораториума за финансиарне на нови дейности, тя няма да може да сключи договор. Затова ще настоявам това условие да се обвърже със здравната карта, а новото ръководство на министерството спешно да приеме такава.