Гледаме качеството на въздуха онлайн

Замърсяването на въздуха е най-големята беда за гражданите на ЕС след промените в климата, отчитат от европейската агенция. Той е причината за 400 000 случаи на преждевременна смърт на стария континент всяка година. В най-голяма степен този проблем засяга жителите на големите градове, като София.
Мръсният въздух води до астма,
сърдечни заболявания, рак на белите дробове. Той е причина за хроничните здравословни проблеми на милиони европейци. Това е и огромно икономическо бреме, което струва над 20 милиарда евро годишно, добавят от европейската агенция.
Според изследванията на ЕС от 2000 г. емисиите на всички най-големи замърсители намаляват, но всеки осми гражданин в градските зони в Европа, е изложен на замърсяване, превишаващи граничните стойности. Поради тази причина Европейската комисия предприема правни действия срещу държавите членки, при които нивата на прахови частици (ФПЧ10) и азотен диоксид (NO2) са по-високи.
При финните прахови частици 16 държави са заплашени
от съдебна процедура - Белгия, България, Чехия, Германия, Гърция, Испания, Франция, Унгария, Италия, Латвия, Полша,Португалия, Румъния, Словакия, Словения и Швеция. Съдът на Европейския съюз излезе с решение относно превишаването на нивата на ФПЧ10 в България. През април той потвърди, че държавата ни системно и продължително не се е съобразявала с граничните стойности на показателя във всички градски зони.
При азотния оксид 13 държави са заплашени от откриване на съдебна процедура за нарушение. Това са Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Люксембург, Полша, Португалия, Испания и Обединеното кралство.
А при серния диоскид наказателни действия грозят
само нашата страна. Освен това Румъния и Словакия са получили предупредителни писма, които ги призовават за осъществяване на ефективен мониторинг на качеството на въздуха на цялата им територия. Всичко това накара властите у нас да обърнат повече внимание на проблема, но и досега той няма трайно решение, особено в столицата.
За европейците замърсяването на въздуха (46%) е вторият най-голям екологичен проблем след промените в климата (51%), показват данните на Евробарометър. Въпреки че качеството на въздуха в Европейския съюз продължава да се подобрява, почти половината жители на стария континент мислят, че качеството на въздуха в тяхната страна се е влошило през последните 10 години.
41% от европейците мислят, че прилагането на
по-строги мерки за контрол на замърсяването, причинено от промишлените дейности и производството на енергия, е най-ефективният начин за справяне със замърсяването на въздуха. 29% подкрепят прилагането на по-строг контрол върху емисиите от новите превозни средства, а 28 % мислят, че предоставянето на повече информация на обществеността за здравните и екологичните последствия от замърсяването на въздуха е най-ефективният начин за справяне с проблема. В тази връзка властите в София обсъждат въвеждането на по-строги изисквания към автомобилите, които караме.

Учените да кажат за климатичните промени

Чистият въздух е право на всеки

Мръсният въздух е рисков за здравето

Безопасният въздух е право на всеки
Мечтая за времето, когато неравенствата при опазване на здравето на белите дробове ще изчезнат, казва Наталия Маева

Пациенти искат мерки за по-чист въздух

Между 10 000 и 15 000 умират от болести на мръсния въздух

ЕК с по-строги правила за качеството на въздуха

Съдът на ЕС ни осъди за мръсния въздух

Чистият въздух в София спестява над 7,33 млрд.
