Дефицитът на касата е 33.4 млн.
Дефицитът от 33.4 млн. лв. е калкулиран след приспадането на резерва на касата, очакваното преизпълнение на приходите от здравно вноски в размер на 106.8 млн. лв. и постъпленията от отстъпките от лекарства. Според изчисленията на касата те трябва да са над 140 млн. лв. за тази година. Председателят на Надзора и зам. финансов министър Кирил Ананиев обаче се притеснява, че няма да се съберат. Чакаме 97 млн. лв., досега са събрани 71 млн. лв., казва той на заседанието. Според финансиста на касата Ганка Аврамова обаче до полугодието са събрани 73 млн. лв. и още толкова се чакат. Въпреки че не постигат консенсус за размера на отстъпките, надзорниците са категоринчи, че тазгодишният дефицит на фонда ще се прехвърли като плащане към аптеките за догодина. Както се случва всеки път, обобщават и самите те.
Липсата на кадрови ресурс в касата, който да извършва
анализи на дейността на фонда отново заема огромна част от заседанието на надзора. „За 800 лв. толкова работят хората, няма кой да работи повече за това заплащане", казва управителят на касата поф. Камен Плочев и предлага да се наеме фирма, която да направи анализи. „Има начини да бъде показана някаква тенденция и то без голяма инвестиция. Г-н Управител, тези всичките неща не ни ги давайте два дни преди Надзора, дайте ни ги една седмица преди Надзора и всеки от нас ще си намери начин да си направи анализа", контрира обаче зам. министър Мирослав Ненков.
Въпреки че не намира поддръжници сред част от надзора, идеята остава без окончателно решение. За сметка на това д-р Иван Кокалов от КНСБ е категоричен, че без електронна система няма какво повече да се направи от когото и да е. За пореден път членовете на надзора намират и необясними преразпределения на лимитите на болниците.
„МБАЛ „Сити Клиник" Монтана е интересна за мен,
която рязко качва месечните си бюджети, рязко, много рязко. Тя е многопрофилна болница. И другото рязко е „Сърце и Мозък". Като се пусне по таблицата една формула се виждат всичките, но тези са най-фрапиращи. Ето в такъв вид, според мен, трябва да искаме някаква справка", обяснява зам. министър Лидия Нейчева, гледайки бюджетите на болниците през годината.
„Аз от страницата на Националния статистически институт извадих населението по области. И отстрани написах колко пари дава здравната каса по области. Сравними по население области, примерно Добрич и Пазарджик - 40 000 човека е разликата. На Добрич здравната касата е платила 2 750 хил. лв. за не знам какъв период, 12 милиона на Пазарджик", подкрепя я в тези наблюдения и колегата й Мирослав Ненков.
Малко над 3.6 млн. лв. са изхарчили болниците за лечение на здравнонеосигурени пациенти, става ясно още по време на заседанието. Най-голям е разходът в София град, Пловдив, Бургас, Хасково, отичта проф. Плочев. Той допълва, че това не еголям проблеми и че касата ще иска тези пари от социалното министерство.
Заседанието на Надзорния съвет приключва с
приемането на цифрите от бюджета на касата за 2018 г. Тогава става ясно и за първи път, че здравното министерство иска догодина да се въведе мораториум за финансиране на нови молекули. Текстовете с промените обаче остават за следващия надзор.