Гледна точка

Бюджет на недоволното увеличение

30-10-2017 07:09
400 млн. лв. не могат да компенсират последиците от политическите грешки в здравеопазването, но могат да ги задълбочат Бюджет на недоволното увеличение
Мария
Мария
Чипилева
chipileva@gmail.com
Два прецедента съпътстват бюджета за здравеопазване тази година. Единият е неговото нарастване - за първи път касата получава два пъти по-голямо увеличение от ежегодното. Вместо традиционните 200 млн. лв., за 2018 г. са планирани 400 млн. лв. повече. Вторият е реакцията на съсловието – вместо адмирации, увеличението предизвика масово недоволство – от това на съсловните организации, през пациентските, до синдикалните и работодателските. И това изглежда абсурдно. На пръв поглед. Всъщност е закономерно следствие на изминалите 25 години от погрешни политически решения в здравната система, които 400 млн. лв. не могат да компенсират. Могат само да мултиплицират.

Недостатъчно добро разпределение на повечето средства за здраве и удължаването на мораториума върху финансирането на нови лекарства и медицински дейности с още една година - следващата. Това са основните забележки на различните страни. Истината обаче е, че няма формула, с чието преразпределение на 400-те милиона лева, да се решат проблемите на здравната ни система. Същото важи и за удължаването на мораториума с една година. Защото тези две мерки няма как да изправят девиациите в здравеопазването, които се толерират вече четвърт век.


Повече пари за извънболнична помощ


е първата основна забележка към бюджета на здравната каса. От парите си за догодина са недоволни и джипитата, и специалистите, защото те са почти толкова, колкото и тази година. А според всички анализи у нас извънболничната помощ трябва да бъде стимулирана и да заеме по-голям дял от медицинската помощ в страната. Така че да не товари болничната. Само че у нас извънболничната помощ отдавна не може да изпълнява функциите, които се очакват от нея. Въпреки че теоретически съществува, практически не е точно така. Повечето лекари там отдавна се дисквалифицираха, а продължаващото им обучение и до днес остава мит. Поради тази причина всеки пациент търси помощ в болницата и е готов да си плати.


По-високи цени за клиничните пътеки


е обещанието за лекарите в клиниките догодина, срещу което никой не възразява. Само че то няма да реши проблемите на масово декапитализираните болници в страната, нито ще подобри медицинската помощ за пациентите. Причината за това е самото съществуване на клиничните пътеки. Докато те продължават да служат за основен механизъм на финансиране, нелоялната конкуренция между болниците ще се развива с пълна сила. Така и занапред леките и атрактивни случаи ще отиват в частните болнции и кабинети на докторите, а тежките ще остават в държавните. С вдигането на цените фалитите на публичните болници няма да спре, само ще се увеличи диспропорцията в печалбата на нелояланта конкуренция. Единственият начин тя да се ликвидира е смяната на механизма на финансиране с диагностично свързани групи. Явно, точно поради тази приична обаче, това не се случва за поредна година. Увеличаването на цените на пътеките няма да спре и кожодерското доплащане в почти всички частни болници, защото няма да компенсира разликата. То няма да доведе и до достатъчно увеличение на доходите на лекарите в една болница, така че те да спрат да работят на по три и четири места.


За сметка на това се удължава мораториумът


за финансиране на нови дейности и болници с още една година. Досега без договор с касата за следващата година щяха да са само клиниките, които отварят врати по време на нея. Сега без такъв ще са и новите болници или дейности в клиниките, за които те са получили разрешение и предходната година, тоест 2017 г. Освен до масово недоволство и спестяване на няколко милиона от бюджета на касата, тази мярка няма да нормализира системата, напротив, ще я изкриви още повече. Тя ще стимулира финансирането „по изключение" на болници, което касата така добре овладя с налагането на твърдите лимити. Пример за това е увеличаващата се бройка на лечебните заведения, които се оказват толерирани по не чак дотам обективни причини и получават договор или по-голям лимит от НЗОК.


Моратотиумът върху новите молекули


с още една година също няма да спаси системата. Дори не е ясно дали ще има само еднозначен ефект – да намали разходите на касата, или с влзиането на нови медикаменти ще се спре конкуренцията и падането на цените на някои скъпи лекарства в момента. Типичен пример за това бяха лекарствата за хепатит С, чиито виоски цени паднаха два пъти само за тази година благодарение на навлизането на нови конкурентни молекули. Вместо да забавя достъпа на пациентите до нови терапии, касата можеше просто да увеличи контрола си над изписването на скъпи лекарства в доболничната и болнична помощ, а държавата да спре някои криминални прояви на паралелелн износ, при които от аптеките за чужбина заминават медикаменти, платени вече веднъж от НЗОК. Както и да въведе правилото за изписване на най-евтината терапия, където това е медицински оправдано или казано иначе – да стимулира генеричното лечение.


Повече пари за зъбни протези


е следващата забележка по бюджета за догодина. При 400 млн. лв. в повече касата отново не намери 40 млн. лв., за да гарантира чейнетата на възрастните хора. Според фонда това е така, защото нямало да са безплатни – материлаът за тях ще остане да се плати от пенсионерите. Само че всички знаем, ако искаш, намираш начин, ако не искаш, оправдания винаги има много. Особено, когато става дума за най-онеправданите и слаби групи в едно общество, като пенсионерите. Виж, ако бяха инвазивни кардиолози, онколози или крупни собственици на вериги с болници, едва ли щеше да е толкова безперспективно.


Така, милион по милион


недоволството от бюджета за 2018 г. се превърна в дълбок вир. Който властта няма как да прегази дори с поправките в парламента, които еветуално ще направи. Защото 400 млн. лв. не могат да поправят драстичните й грешки в управлението на здравеопазването за изминалите 25 години. Като тези – да създадем паралелна мрежа от болници, условия за полипрагмазия и провеждане на търгове с различни цени на еднакви лекарства, правото на лекари, бизнесмени, институции и пациенти масово да не спазват правилата. И най-вече тази – да превърнем здравето на българите в най-безсрамна и неморална търговия.

Бюджет 2018 на НЗОК в цифри

Здравноосигурителни плащания 3 665 060,7

Първична извънболнична медицинска помощ 207 200,0

Специализирана извънболнична медицинска помощ 222 300,0

Дентална помощ 157 000,0

Медико-диагностична дейност 83 000,0

Лекарства 1 000 000,0

Медицински изделия 98 000,0

Болнична медицинска помощ 1 824 560,7

Резерв 114 554

Източник: НЗОК


Утре гласуват отпадането на мораториума

Утре гласуват отпадането на мораториума

Партиите се разбраха за промяна на Закона на бюджета на НЗОК за 2018 г.
Непопулярните мерки дават срок на истинските реформи

Непопулярните мерки дават срок на истинските реформи

Трябва да върнем дебата за Фонд за редките болести, убедена е д-р Даниела Дариткова
700 vs. 25 милиона от бюджета

700 vs. 25 милиона от бюджета

Депутати спориха защо държавата има половин милиард за пътища, а няма 25 млн. лв. за нови лекарства
Ветото не мина. Мораториумът остава

Ветото не мина. Мораториумът остава

„За" забраната на нови терапии догодина гласуваха 126 депутати, „против" бяха 95, никой не се въздържа
Пациенти на протест за ветото

Пациенти на протест за ветото

Днес депутатите гласуват върнатите от президента текстове от Закона за бюджет на НЗОК за 2018 г.
Липсата на пари не е оправдание за мораториума

Липсата на пари не е оправдание за мораториума

Целият текст с указа на Ремен Радев, с който налага вето над част от бюджета на НЗОК е публикуван в „Държавен вестник"
Гласуват ветото в четвъртък

Гласуват ветото в четвъртък

Президентската воля депутатите пак да обсъдят лекарствения мораториум не мина през бюджетната комисия
Касата смята разходите до април със и без вето

Касата смята разходите до април със и без вето

Надзорният съвет иска от управителя по-подробен анализ и конкретни мерки за контрол догодина
Ананиев: Извършва се огромна манипулация

Ананиев: Извършва се огромна манипулация

Зад пациентския протест стоят корпоративни интереси, казва здравният министър
Ново искане за вето върху мораториума за лекарства

Ново искане за вето върху мораториума за лекарства

Пациентската организация атакува пълната забрана на реимбурсиране от НЗОК
1 2 3 4 5 ... 7 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм