Иновациите във фокуса на председателството

В основата на съвременната медицина е геномиката,
отбеляза и президентът на Българското дружество по геномика и генетика на човека проф. Драга Тончева. По думите й страната ни не изостава от тенденциите в тази област, защото е петата държава в Европа, която е закупила геномен секвенатор. Той помага за по-прецизна диагностика на злокачествените заболявания и за определяне на най-адекватната терапия за различни ракови заболявания. Освен собствените си болести, хората носят и различни генетични дефекти и това е причината да реагират различно на едно и също лечение. Европейско проучване дори е доказало, че най-изписваните и популярни медикаменти са ефективни при едва 20% от пациентите. Останалите се нуждаят от персонално лечение, допълва проф. Тончева.
У нас предстои сформирането на работна група,
която да изготви работещ механизъм за обезпечаване на диагностиката, заяви и д-р Жасмина Коева, председател на Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина. По думите й първо трябва да се определи кои биомаркери и генетични изследвания, които да се покриват със средства от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това е важно, за да се конкретизират тестовете, които определят предразположеността към дадена терапия. На следващ етап е нужно да се разпишат и критериите, на които трябва да отговарят лабораториите за съпътстваща диагностика. Освен това в алгоритъма за финансиране трябва да бъде включен и труда на всички специалисти, ангажирани в процеса по формиране на персонална терапия.
Не на последно място трябва да се въведат и ясни
регламенти за контрол, тъй като в момента НЗОК няма думата по отношение на съпътстващата диагностика. Тя се управлява основно от фармацевтичните фирми по силата на техние етичен кодекс, но не може да се каже същото за лабораториите и вносителите на тестове. А това поставя под въпрос качеството на извършваните генетични изследвания. Когато има разписани правила, ще има гаранции, че това, за което се плаща с публични средства, си струва парите, категорични са експертите.

ИСУЛ представи нова операция за глаукома

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Биомаркери са нужни за 40 лекарства у нас

EMA не пусна ново лекарство срещу Алцхаймер

ЕМА одобри инструмент с ИИ за чернодробни болести

30 нови INN-а са достъпни за пациентите

Изградиха неовагина с иновативен метод

Откриха генетични промени при децата с рак
Те засягат големи участъци от ДНК и допринасят за развитието на 1-6 процента от солидните тумори в педиатрията
