Сбогом на кожните алергии
Определени професии като строителни работници, фризьорки, маникюристки, козметици, стоматолози, зъботехници са особено податливи на алергии, разказва д-р Златева. Освен, че имат контакт с алергените, те много често мокрят ръцете си, кожата се изсушава и бариерата намалява. Модерните „гел” и „ши” лакове също могат да доведат до неприятен кожен проблем. От една страна в състава си имат акрилати. От друга, при нанасянето на лака пръстите на жената се „пекат“ под специална лампа. Причинителят на алергията се задържа много дълго върху плочката на нокътя. Любопитно е, че най-често
заболяването се появява по лицето, а не по ръцете.
Визитка
Д-р Петя Златева завършва медицина през 2001 година, а през 2008 година взема специалност в Катедрата по кожни болести в Александровска болница – София. Две години по-късно от 2010 г. до момента работи в ДКЦ „ Св. Анна", към болница „Св. Анна" в София. Често посещава европейски и световни конгреси, на които представя различни свои случаи. |
За съжаление и най-малките не са защитени, допълва лекарката. В някои видове мокри кърпички, използвани от родителите, се съдържат опасни консерванти. „Имам и случаи, при които деца проявяват алергия, след като са били гримирани с детски грим или с грим за парти“, разказва д-р Златева. Тя съветва родителите да използват колкото се може по-малко мокрите кърпички. „Разбира се, че навън понякога се налага, но нека вкъщи контактът да е сведен до минимум или поне употребявайте хипоалергични кърпички“, казва още тя. При дете, което е проявило алергия използването им е рисковано и е най-добре то да се мие само с вода.
Аларгии често се проявяват в следствие на временни татуировки.
Алергичният тест
От години в Европа се прилага т.нар. епикутално тестуване, при което се определя към кои алергени е чувствителен даден човек. Изследването е задължително, за да може да се диагностицира точната алергия. „Препоръчвам хората да се подложат на този тест след като вече са били прегледани от специалист и съществува съмнение за алергия“, обяснява д-р Златева. Изследването се прави със стандартна европейска серия, която съдържа 30-те най-често срещани алергена в Европа. Любопитно е да се каже, че за да бъде включен даден алерген в тази серия, 2% от населението на стария континент трябва да реагират на него. Последният добавен алерген са текстилните бои, които служат за оцветяване на дрехи.
Преди теста пациентът в рамките на 2 седмици не трябва да приема системно медикаменти срещу алергия, както и състоянието му не бива да е прекалено обострено. „Болният идва в кабинета и на кожата му се залепват специални камерки, в които има поставено точно количество от различните алергени. Обикновено това се прави на гърба. 48 часа по-късно той трябва да дойде за първото ранно отчитане. След това се прави и второ – на 72-ия час, а при някои пациенти се налага и на седмия ден“, описва д-р Златева. Изследването не е препоръчително за деца под 5 години.
Тестът не е профилактичен
и у нас се прилага предимно на хора със съмнения за алергии. Той се заплаща в съответното лечебно заведение и струва 100 лева. В някои страни в Европа, където изследването се поема от здравната каса, много повече пациенти имат възможност да се подложат на него. „Приготвих специални инструкции, които раздавам на всеки пациент – какво може и какво не може да прави преди и по време на теста. Смятам, че така болните се улесняват значително. Важно е лепенките да не се мокрят, ако се появи сърбеж, да не се отлепват, да няма обилно изпотяване“, разказва д-р Златева.
След изследването около 80% от пациентите показват позитивна реакция към един или няколко алергена. В България най-честите случаи са свързани с никел, парфюмни смеси, съставки на боите за коса. Сериозни проблеми създават и оцветените изкуствени материи.
„Основна част на лечението е да се открие причинителят“, казва д-р Златева. „С този тест е по-лесно да определим алергена. Ако човек напълно се изолира от него, има голям шанс да се излекува“, допълва тя. След тестуването всеки пациент получава т.нар. алергичен паспорт, в който има точни характеристика на причинителя и къде се съдържа. Проблеми възникват, ако алергенът е част от работата на даден човек. Тогава може да се наложи дори да се смени професията.
Време е да се предпазим
Всеки човек трябва да полага ежедневни грижи за кожата си – да нанася лосион, особено на откритите части, дори и през зимата. Да не оставя ръцете и лицето си сухи. Нека всяка част от кожата да е добре хидратирана. „Когато купувате козметика, винаги четете състава й. Има много продукти от Америка и Китай. Те са натурални, но понякога съдържат растителни екстракти, които могат да предизвикат алергия. Натуралното не винаги е безопасно. Избягвайте продукти, които съдържат ароматизатори, консерванти...“, съветва лекарката. Дори и при първите симптоми – зачервяване или сърбеж потърсете специалист. През последните няколко години в Европа плъзна нова тенденция, който отрича честото къпане. В Германия къпят децата си на две седмици, разказва д-р Златева. У нас обаче това не е прието. „Човек може да влезе под душа колкото пъти пожелае, но да го прави с подходящите измивни средства“, допълва тя.
Внимание, родители!
При децата до 5 години имунлогичният отговор не е много съвършен и често се появяват зачервявания. Това обаче не е истинска алергия, коментират докторите, а кръстосани реакции – днес към шоколад, утре към ягоди… Ако проблемът се появи след 5-годишна възраст, тогава нещата са по-сложни. За да се избегнат неприятните зачервявания, родителите не бива да използват силно ароматизирана козметика, продукти с консерванти. Прането трябва да се изплаква обилно.
Две думи за рака на кожата
Кожните специалисти от години влагат много усилия, време и средства, за да открият най-доброто средство за превенция и лечение на рака на кожата. „Съветвам всеки, който има дори и една бенка, веднъж годишно да се преглежда при специалист. Внимателно да следи състоянието й и ако се появи зачервяване, уголемяване, започне да кърви, незабавно да отиде на лекар“, призовава д-р Златева.
Имаме едва 15 медикамента за епилепсия
Какво включва профилактиката за рак на гърдата
От 1 октомври започва скрининг за рак на маточната шийка, той ще обхваща жените от 20 до 30 години и от 40 до 50, прегледите ще са безплатни за всички, съобщиха от НЗОК
Медици от 7 държави на курс във ВМА
Той се провежда в Клиниката по урология, под ръководството на проф. Илия Салтиров
Мъж оживя след месец в реанимация
60 дни се бориха за живота на Светослав
Мъжът пострада при пожарите в Сакар, докато се опитваше да помогне в гасенето им, днес го изписаха от УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда