Шест са възможностите за европари догодина

Първата опция е по програмата „Наука и образование за интелигентен растеж". По нея през 2018 г. ще бъде отпусната безвъзмездна помощ от 100 млн. лв. за изграждане на регионални научни центрове. Очакваната дата за обявяване на процедурата е през март следващата година. По програмата могат да кандидатстват университети, научноизследователски институти, агенции за технологичен трансфер, иновационни посредници, ориентирани към изследователска дейност, местните власти.
Опцията за здравни проекти е по Компонент 3
– Здравословен начин на живот и биотехнологии, където са заложени 35 млн. лв. от 100 млн. лв. за процедурата, като размерът на финансовата помощ на проект ще е от 1 до 3 милиона лева. Допустимите дейности са „ефективно сътрудничество" с предприятия или други научни организации, създаване и укрепване на изследователски групи от студенти, докторанти, постдокторанти и техни научни ръководители за проиновативни изследвания с възможност за създаване на стартиращи иновативни микропредприятия, създаване и защита на интелектуална собственост и много други.
Следващата възможност за финансиране е по процедурата
„Уникални научни инфраструктури". Размерът на финансовото помощ е 44 млн. лв. Тя ще бъде обявена през август, а крайният срок за кандидатстване е декември 2018. Целта й е да се подкрепи развитието на научните структури у нас, по нея могат да кандидатстват БАН и медицинските университети, НПО-та. Допустимите дейности са подготовка на проект, обучение на изследователите, оборудване на научни структури, събиране на масиви с данни и др.
Третата възможност за финансиране ще е по програмата
„Иновации и конкурентоспособност". Тя ще стартира края на декември и началото на 2018 г. По тази програма в сферата на здравеопазването може да се кандидатства по процедура „Насърчаване на предприемачеството в области, свързани с европейски и регионални предизвикателства и секторите на НСНМСП". Целта е насърчаването на създаване и развитие на нови предприятия в за производство на лекарствени вещества, медицински и зъболекарски инструменти. Безвъзмездната помощ е за над 34 млн. евро. Допустимите кандидати са микро, малки и средни предприятия, като процентът на съфинансиране е 90, а размерът на помощта за всеки проект е от 50 хил. лв. до 391 166 лв.
Другата процедура по тази програма, която засяга здравеопазването
е „Създаване и развитие на тематично фокусирани лаборатории". По нея има 5 млн. евро, като помощта за всеки бенефициент може да варира от100 хил. лв. до 1.5 млн. лв.
Отново процедура в рамките на същата програма, по която може да кандидатства фирми в здравеопазването е „Стимулиране внедряването на иновации в предприятията". По нея има заделени 55 млн. евро, а конкретната помощ за всеки проект е отново от 100 хил. лв. до 1.5 млн. лв. Процентът на съфинансиране обаче може да стигне и до 90, а обявяването на процедурата е декември 2018 г.
Последната процедура в програмата „Иновации и конкурентоспособност",
която засяга здравния сектор е „Развитие на иновационни клъстери". Там финансирането е в рамките на 15.8 евро, а обявяването й се очаква да е септември догодина. Там за всеки проект може да се получи сума между 200 и 500 хиляди лева.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират

Плащат надлимитната на болниците през май

Майчин дом поема ражданията от Перник

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

Детската болница в Бургас готова до декември

Искаме договори за качество с НЗОК
