Болниците ни нямат спирачки

Разходите за болниците се увеличават драстично. Надлимитната дейност на лечебниците само за март е 54 млн. Това показва отчетът на фонда за първото тримесечие на годината, който ще бъде разгледан утре от Надзорния съвет.
Над 4.15 млрд. лв. са средствата за болниците през тази година на здравната каса. Те обаче няма да стигнат доникъде, ако отговорните институции не вкарат контрол в работата на лечебните заведения, а изгледи за това няма.
Над 1.318 млрд. лв. е дейността,
която здравната каса е платила към момента на болниците. Тя е за дейността им за пет месеца – декември – април. Освен това Надзорният съвет взе решение този месец да има плати още 209 млн. лв., надлимитна – 146 млн. от миналата година и 59 млн. за първите три месеца на тази година. С тях разходите дотук стават 1.527 млрд. До края на годината за болниците има още 2.6 млрд. При разчетен разход от 346 млн. на месец, както определи Надзорният съвет за оставащите месеци, това означава, че ще са нужни още поне 2.7 млрд. лв.
Разходите на болниците за дейността
им през март обаче показват, че явно това не са верни сметки. При касово платени 332 млн. за този месец, се оказва, че болниците чакат още 54 млн. надлимитна. Тоест общата сума е 386 млн., а след решението на Конституционния съд и при липсата на действащ механизъм за контрол, касата е длъжна да преведе всичко и то още на следващия месец. Ако този темп на харчене се запази до края на годината, това означава, че за оставащите 8 месеца ще са нужни 3 млрд. лв., за да се покрият разходите на болниците. Тези пари няма откъде да се вземат, дори за клиниките да отиде целия резерв от 277 млн.
Интересен е въпросът защо през март
дейността на болниците е станала толкова голяма. В страната по това време не имало епидемия, нито природно бедствие или война, тоест – медицинските предпоставки са трудни за намиране. За сметка на това обаче лесно откриваеми са политическите. Още в началото на март бюджетът на здравната каса влезе за разглеждане в парламента, където веднага стана ясно, че депутатите от управляващото мнозинство са срещу въвеждането на едностранна възможност за контрол на средствата на болниците от страна на НЗОК.
При всички останали дейности, които
финансира здравната каса – извънболнична помощ, дентални услуги, лекарства, медицински изделия, не се очаква преразход, показва още анализът на НЗОК. При тях има и въведен механизъм за контрол на разходите. Не е ясно откъде политиците смятат да намерят средства за покриване на разходите на болниците. Както и как ще обяснят защо няма пари за финансиране на здравните грижи по домовете за болните с рак, на хората с инсулт и инфаркт, защо пак няма да се плащат биомаркерите за хората с рак, нито зъбните протези за пенсионерите, защо ни липсва профилактиката, както и много други неща. Също така защо доплащането у нас, особено в болниците, минава всички граници, но парите на НЗОК отново се изливат в тях, при това без никакъв ефект. Или поне това става ясно от здравните показатели на населението ни, като смъртност, очаквани години живот, особено в добро здраве и тъй нататътк.

Евакуираха ДКЦ във Варна заради задушлива миризма

Нов кабинет в Бургас

Проверка за неоказана спешна помощ на дете

Над 2000 хора с увреждания са започнали работа

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ ще строи център за лъчетерапия

НЗОК иска разширяване на достъпа на е-досиетата

Клиника по ревматология и в Бургас

Прегледи за гастро и колоноскопия в Кюстендил

Опасни вещества в храни от България
