НЗОК ще договори биомаркерите, ако има Апр
.jpg)
Въпреки борбата на пацинети и онколози, биомаркерната диагностика няма да се финансира и тази година, а петте милиона в бюджета на здравната каса за тази дейност няма да се усвоят. Защо се получи така, ето становището на НЗОК.
Преди всичко, уточняваме, че в изпратеното през месец февруари 2025 г. становище от Изпълнителната агенция по лекарства (ИАЛ) във връзка със заплащани от НЗОК лекарствени продукти, предназначени за лечение на онкологични и онкохематологични заболявания, прилагани в условията на болнична медицинска помощ става ясно, че предиктивните маркери при злокачествени заболявания следва да бъдат определени като съпътстващи изделия по смисъла на Регламент (ЕС) 21017/746 за медицински изделия за инвитро диагностика.
В тази връзка, управителят на НЗОК,
изпрати запитване, чрез постоянния представител на МЗ в Постоянното представителство на РБ към ЕС, към всички държави-членки на ЕС относно съществуващите при тях условия и ред за заплащане с публични средства на медицински изделия за биомаркерна диагностика при онкологични заболявания.
В Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. са предвидени средства в размер на 5 млн. лева, които Националната здравноосигурителна каса ще заплаща по амбулаторна процедура за специфични изследвания при пациенти с онкологични заболявания за медицински изделия за биомаркерна диагностика. В тази връзка, НЗОК инициира предприемане на необходимите стъпки за промяна на подзаконовата нормативна база от Министерството на здравеопазването, като управителят на институцията изпрати писмо до Министерството на здравеопазването, в което подчертава, че в § 15, ал. 1 от Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (ЗБНЗОК) за 2025 г. е предвидено „създаване на амбулаторна процедура за специфични изследвания при пациенти с онкологични заболявания с медицински изделия за биомаркерна диагностика при спазване на чл. 45, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване".
Именно волята на законодателя е
„създаване на амбулаторна процедура", което изключва изменения и допълнения на съществуващи амбулаторни процедури. Още повече, че „амбулаторна процедура за специфични изследвания при пациенти с онкологични заболявания с медицински изделия за биомаркерна диагностика" към момента не е включена в Приложение 7 на Наредба № 9 от 2019 г. на МЗ за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. Заради това, НЗОК инициира създаване на работна група, съвместно с МЗ, ИАЛ, БЛС и експертните съвети по медицински специалности, която в спешен порядък да изготви новата амбулаторна процедура.
След промяната на наредбата, НЗОК
и Българският лекарски съюз могат да започнат процеса на договаряне и подписване на анекс към Националния рамков договор за медицинските дейностите 2023-2025 г. за създаване на амбулаторна процедура за специфични изследвания при пациенти с онкологични заболявания, както е предвидено в разпоредбата на § 15, ал. 1 от Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. По време на провежданите в момента преговори между НЗОК и БЛС за разглеждане на предложения за анекс към НРД за МД 2023 – 2025 г., съсловната организация изрази категоричен отказ на този етап темата да бъде разисквана. Становището на БЛС е, че техни представители ще вземат участие в работна група.
При условие, че всички страни постигнат
договореност и бъде създадена новата амбулаторна процедура, НЗОК ще изготви спецификация, в която ще са определени групите медицински изделия за биомаркерна диагностика при онкологични заболявания, след което ще се проведе договаряне с производители и търговци на едро с тези медицински изделия. В резултат на договарянето ще бъде изготвен списък, съдържащ конкретните медицински изделия, които НЗОК ще заплаща извън стойността на оказваните медицински услуги.
С оглед на гореизложеното, управителят
на НЗОК, доц. Петко Стефановски, полага всички усилия, в рамките на неговите компетенции и правомощия, НЗОК да започне да заплаща медицинските изделия за биомаркерна диагностика във възможно най-кратки срокове и нуждаещите се пациенти да имат своевременен достъп до тях.

Над 230 хил. с достъп до протоколите за лекарства

Кой защитава интересите на българските лекари - очаквайте отговорите

Верификацията оздрави веригата за доставка на лекарства
Вече над шест години българската система за верификация работи успешно, Каква е равносметката от въвеждането й, всички субекти ли я ползват, изсветли ли фармацевтичния пазар, какво да очакваме на него, попитахме Илияна Паунова.

Aктуализират формулата за цените на лекарства за инфекциозни болести

НЗОК очаква 270 млн. дефицит от болниците

Възобновяват доставките на онколекарство

Тръгна контролът на лекарствата в реално време

ПП иска увеличение на заплатите на сестрите
От партията ще внесат решение минималното трудово възнаграждение да стане 90% от СРЗ, а на младите лекари без специалност - до 125%

Увеличават и таксата за лекарствата с протокол
