СЗО с историческо Споразумение за пандемията
.jpg)
Документът засилва сътрудничеството
с цел осигуряване на по-силен и по-справедлив отговор на бъдещи пандемии. Следващите стъпки включват преговори за системата за достъп до патогени и споделяне на ползите.
„Светът е по-безопасен днес
благодарение на лидерството, сътрудничеството и ангажимента на нашите държави членки да приемат историческото Споразумение на СЗО за пандемията, каза генералният директор на организацията д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. То е победа за общественото здраве, науката и многостранните действия", добави той.
Споразумението определя принципите,
подходите и инструментите за по-добра международна координация в редица области, за да се укрепи глобалната здравна архитектура за превенция, готовност и реагиране при пандемии. Това включва равен и навременен достъп до ваксини, терапии и диагностика.
Резолюцията към него определя стъпки
за подготовката за прилагането му. Тя включва стартиране на процес за изготвяне и договаряне на система за достъп до патогени и споделяне на ползите (PABS) чрез Междуправителствена работна група (IGWG). Резултатът от този процес ще бъде разгледан на Световната здравна асамблея догодина. След като форумът приеме приложението за PABS, споразумението за пандемия на СЗО ще бъде отворено за подписване и разглеждане за ратифициране, включително от националните законодателни органи.
То ще влезе в сила след 60 ратификации.
Освен това, държавите членки също така наредиха на IGWG да предприеме стъпки, които да позволят създаването на Координационния финансов механизъм за предотвратяване, готовност и реагиране при пандемии, както и на Глобалната мрежа за верига на доставки и логистика (GSCL).
Целта е подобряване, улесняване и
премахване на бариерите, както и за осигуряване на справедлив, навременен, бърз, безопасен достъп до здравни продукти. За целта фармацевтичните производители, участващи в системата PABS ще предоставят на СЗО „бърз достъп, насочен към 20% от производството им в реално време на безопасни, качествени и ефективни ваксини, терапевтични средства и диагностика за патогена, причиняващ пандемичната извънредна ситуация".
Четири държави се справиха с трансмазнините
Четири държави са се справили с трансмазнините, призна Световната здравна организация (СЗО). Те бяха посочени от нейния генерален директор д-р Тедрос Адханом Гебрейесус по време на Световната здравна асамблея, която се провежда в момента в Женева. Това са Австрия, Норвегия, Оман и Сингапур, които полагат усилия за елиминиране на употребата им в индустриалното производство на храни. Тези страни са въвели политики за най-добри практики, наред с ефективни механизми за мониторинг и прилагане, за да популяризират общественото здраве. За тези им постижения на тях бяха връчени сертификати на СЗО от д-р Гебрейесус. Преди седем години СЗО призова за глобалното им елиминиране. По това време само 11 държави, обхващащи 6% от световното население, имаха действащи политики за премахването им. Днес близо 60 страни са въведи действащи политики за най-добри практики, обхващащи 46 на сто от световното население. |

Австалия вдига забраната за кръводаряване от хомосексуални

FDA съкращава времето за преглед на лекарства

Младите в по-голям риск от рак на апендикса

Един от шест души с психично заболяване в Европа

ЕК разреши лекарство за дистрофия на Дюшен

Връщат на работа стотици съкратени в CDC

FDA одобри лекарство за карцином на белия дроб

Случаите на ХОББ ще се увеличат с 23%

Ново огнище на морбили в САЩ
