Болниците остават без контрол и нови цени

Болниците остават без ефективен механизъм за контрол, както и без увеличение на цените на пътеките. В проекта за нов рамков договор няма промени в начина, по който ще се действа, ако средствата на здравната касата за тях не стигнат и тази година, както вече е сигурно, че ще стане. Това означава, че изкривяванията и неравенствата в системата ще се задълбочават, а сметката ще плащат българските пациенти и техните близки, заедно с редовите медицински специалисти.
И през тази година начинът, по който ще трябва да се контролират средствата на касата за болниците в чл. 371 на НРД запазва досегашното положение. Според него в случай, че към 30 септември се установи очакван преразход на средства за болниците, който надхвърля с повече от 3% предвидените средства за тях, в срок до 20-ти октомври НЗОК и БЛС трябва да договарят коригирани цени на КП и процедурите в рамките на оставащите средства за годината.
Това обаче никога не се случва,
защото съсловната организация на медиците отказва да намали цените. Затова от касата предложиха еднолично да намалят цените, но депутатите отхвърлиха предложението им при приемането на бюджета на фонда. В резултат, преразходът на болниците отново ще е налице и ще се плати с публични средства, вероятно от бюджета на НЗОК за следващата година. Същевременно болниците ще продължат да искат да им се дават все повече и повече средства с мотива, че сегашните не стигат, тъй като те са лекували пациенти, вместо да ги връщат или карат да чакат.
Огромният проблем обаче е, че няма
реален контрол над работата им, а съмненията за фиктивна дейност и свръххоспитализации, се увеличават с всяка година. Все повече са случаите на интервенции, за които самите пациенти дават сигнали, че не са им били извършвани, но проверката на касата винаги е по документи и обикновено не ги засича. В редките случаи, когато това се случи, болниците завеждат дела във ВАС и обикновено ги печелят.
Така контролът над 4-те млрд.
обществени средства от вноски на НЗОК, които отиват в болниците на година, се оказва напълно пробит. Това пък развързва ръцете на лечебните заведения със силно политическо лоби да усвояват, колкото могат повече средства не винаги по коректни и законосъобразни начини. Срещу тях са останалите болници, които изостават в изначално неравнопоставената надпревара. Истинските губещи обаче се оказват българските пациенти, които се лекуват в условията на драматичен кадрови дефицит, липса на нужното качество заради това, и при възможно най-високото доплащане в ЕС. Въпреки високите си доходи, сред губещите са и медицинските специалисти в болниците, които работят в условия на голямо натоварване заради малкото персонал и при по-висок риск от грешки, което няма как да не рефлектира върху удовлетвореността им от труда си.
Заради липсата на ефективен контрол
болниците тази година остават и без увеличение на цените на пътеките и процедурите. Причината е, че ако имаше работещ контрол в системата, нямаше да изтичат толкова средства към определени лечебни заведения, тогава щеше да има по-голям ресурс, за да се увеличат средствата за всички. Още по-големият проблем е и липсата на правила, които да ограничат желанието на инвеститорите да създават нови и нови болници, за да се наредят на опашка за милиардите на българските граждани от здравни вноски в касата. Отговорни за това положение са политическите партии, от които зависи слагането на ред в системата и които години наред не искат да го въведат, а вместо това с бездействие толерират нейното опорочаване.
Какво предвижда проектът на НРД за извънболничната помощ може да видите тук.

Евакуираха ДКЦ във Варна заради задушлива миризма

Нов кабинет в Бургас

Проверка за неоказана спешна помощ на дете

Над 2000 хора с увреждания са започнали работа

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ ще строи център за лъчетерапия

Австалия вдига забраната за кръводаряване от хомосексуални

FDA съкращава времето за преглед на лекарства

НЗОК иска разширяване на достъпа на е-досиетата

Клиника по ревматология и в Бургас
