Интервю

Процедура бави сливането на II и IV МБАЛ

15-05-2025 06:30
Пенсионната възраст не бива да се увеличава, ние и сега сме в период, в който ежегодно тя се вдига с по два месеца, казва Ваня Григорова Процедура бави сливането на II и IV МБАЛ
Силвия
Силвия
Николова
silnikol@gmail.com
Общинското здравеопазване в София търпи щети от забавеното изплащане на надлимитната дейност и закъснелия бюджет. Какви суми чакат клиниките, докъде стигна сливането на II и IV МБАЛ, решен ли е проблемът с напускащите лекари , попитахме Ваня Григорова. Тя е председател на Комисията по здравеопазване и социални дейности в Столичния общински съвет.
- Г-жо Григорова, каква е картината към момента на столичното здравеопазване? Кои са най-тежките проблеми в него?

- Общинското здравеопазване е най-слабото звено в здравната ни система. Подобно е състоянието и на столичното. Докато държавните болници могат да получават допълнителни средства за укрепване на финансовото им състояние, частните намират пролуки в клиничните пътеки така, че да се финансират доста богато, общинското здравеопазване има и социални функции. Разходите за тях не се покриват от никого. Именно затова, Столична община търси и се старае да намира варианти да дофинансира дейността на общинските болници. В тях попадат много тежки случаи – хора без домове, клошари, които освен лечение, намират в тях и подслон. Затова е важно, както и предвид предстоящите дебати по приемане на бюджета за 2025 г. на Столичната община, да бъдат отделени допълнителни средства, с които да се дофинансира дейността. Поддчиненото положение на общинските болници се обуславя и от множеството частни болници в София, които успяват да изядат на баницата мекото. Трохите остават за нашите специалисти, които освен, че са лекари, полагат и социални грижи за столичаните, но не само за тях. В общинските АГ болници, например, идват да раждат жени от други градове, включително от Петрич. Затова общинското здравеопазване не е само общинско, то е национално.

- Как, откъде намирате и ще намерите средства за дофинансиране на столичното здравеопазване?

- Средствата се намират много трудно. В София много хора от страната намират препитание. Това предизвикателство не трябва да се посреща само от Столичната община, но да се припознае, като такова, и от парламента, и от Министерския съвет. Затова в столицата ни трябва да се инвестира повече, защото здравните дейности се ползват не само от столичаните, но и от други български граждани. В предстоящото обсъждане на бюджета аз ще настоявам средствата, които не са изплатени на общинските болници от началото на годината да бъдат компенсирани. Има случаи, в които по-малко от половината средства от изработените са изплатени. Това са суми по договори, сключени със Столичната община. Тъй като продължително време нямаше държавен бюджет, общината нямаше възможност да изплаща пълния размер, а изплащаше само една дванадесета от миналогодишния. Това възбужда напрежение в лечебните заведения, както в акушеро-гинекологичните, така и в многопрофилните болници за активно лечение, а също и в трите болници за долекуване. През месец март инициирах среща на комисията по здравеопазване и социална политика с представители на НЗОК и МЗ, на която поставих въпроса за изплащането на надлимитната дейност. Получихме обещания, че тя ще бъде изплатена, но това не се случва и до момента. Месец и половина след споменатата среща, получих писмо от касата, от което въобще не се разбира дали тя ще спази ли обещанието си, ще изплати ли въпросната надлмитна дейност или не.

- На колко възлизат дължимите средства към лечебните заведения от страна на общината и надлимитната дейност по линия на НЗОК?

- До края на март по линия на общината очакваната сума бе 1,6 млн. лева. От тогава досега, тя продължава да се увеличава. Не мога да кажа колко на колко възлиза неизплатената надлимитна дейност. Има обаче болници, които очакват около 1 млн. лева.

- Докъде стигнаха нещата със сливането на Втора и Четвърта градска болница?

- Тече процедура. Има известно административни неуредици. Очаква се решението на Агенцията по вписванията.

- В началото на година беше затворено Детското отделение във Втора градска болница, а преди шест години там бе затворено и АГ отделението. След сливането на двете болници общината има ли амбицията те да бъдат открити отново?

- Ние правим всичко възможно, за да помагаме на общинските болници. Проблемът е в недофинансирането както на самите общински болници, така и на общината, като цяло. Много важно е да кажа, че среща доста административни трудности има лечебни заведения, които могат да поемат допълнителни дейности, но все още нямат разрешение от страна на НЗОК. АГ-болница „Св. София" би могла да разкрие още 20-25 легла. Макар и да има зелена светлина от Столичната здравноосигурителна каса, от Националната все още няма отговор. Опитваме се да помагаме, но тази липса на комуникация и съдействие от страна на институциите забавя и процесите в София.

- След среща в общината на 24 април лекарите в Педиатричното отделение в Пета градска болница обещаха да оттеглят молбите си за напускане. Решен ли е проблемът?

- Те обещаха, но проблемът не е решен. Част от моите колеги започнаха да обвиняват протестиращите лекари – нещо, което дълбоко ме разочарова. Когато има проблем и той не е чуван месеци наред единственото, което работещите там могат да направят, е да протестират. Това беше изтълкувано като извиване на ръце. Какво друго трябва да направят те – да мълчат и да прикриват унищожението на отделенията, недофинансирането и това при положение, че отговорността за тези неща не е на ръководството на болницата?! Този проблем повдига генерален въпрос за българското здравеопазване, като цяло. Възмущават ме всякакви опити за подтискане и прикриване на проблемите. Когато ги прикриваш, по никакъв начин не спомагаш за тяхното решаване.

- Нов колективен трудов договор в отразъл „Здравеопазване" не е подписан, но такъв все ще има. В състояние ли е столичното здравеопазване да поеме една увеличение от 20% на заплатите, каквито са вижданията към момента в неговия проект?

- Няколко министри вече блокират процеса, отказват да подпишат по-високите стойности, за които синдикатите настояват по отношение на заплатите на медицинскит, сестри, акушерките и лекарите. Това няма как да спомогне за преодоляване на дефицита на кадри особено на сестрите. Това блокиране на национално ниво ние виждаме и в Столичната община. Имам много пресен пример с Шесто ДКЦ. Там от месеци се водят преговори за колективен трудов договор, управителят блокира процеса. Аз присъствах на преговори и видях, как съвсем целенасочено те се съботират, за да бъде унищожен центъра. В немалка част от ДКЦ-та в София лекари работят не на трудови, а на граждански договори. Това е противозаконно, защото граждански договори се ползват при определен проект с определена продължителност и точно поставена задача. Когато работата е с постоянен характер, договорът не може да бъде граждански, нито временен трудов. Аз ще поставя остро този въпрос. Знам отсега, че отговорът ще бъде: Нямаме достатъчно средства, за да плащаме по пълен трудов договор. Редно е управителите да повдигнат този въпрос, а не да мълчат. Мишкува се и в общински, и в държавни болници, за да не попаднат директорите им в конфликт с Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз. Това обаче е за сметка на умирането на българското здравеопазване. Крайно време е лекари и медицински сестри, управители и директори на лечебни заведения да кажат гласно и ясно, какво е състоянието в българското здравеопазване, а не да правят мили очи пред управляващите, за да не си създават конфликти.

- Преди дни социалният министър Борислав Гуцанов заяви, че пенсионната система няма да се променя, а ще се надгражда. Как гледате на идеята да се увеличи възрастта за пенсиониране и в какво трябва да се изразява това надграждане?

- Това е словестна еквилибристика от страна на министър Гуцанов. Става въпрос за промяна на пенсионната система. Предстои да видим дали ще се стигне до увеличаване на възрастта за пенсиониране. Депутатите дадоха срок от шест месеца на няколко институции да направят поредните анализи на системата. Само отбелязвам, че през 2024 г. има четири направени такива анализа, сред които единият е на МТСП, а другият на Икономическия и социален съвет. Отделно НОИ прави актюерски доклади, в които изключително професионално са разгледани тези въпроси. Тук вече не става дума за еспертиза, а на това, чии интереси целят да защитават управляващите. Ако те защитават интересите на мнозинството български граждани, те трябва да увеличат драстично или да премахнат таванът на максималния осигурителен доход. Така и хората с най-тлъсти заплати ще плащат високи осигурителни вноски, за да се попъни бюджетът на фонд „Пенсии" в НОИ. Следва да бъде премахнато задължението работещите да се осигуряват и в частни пенсионни фондове. Такава практика няма никъде в Европейския съюз. Сега насилствено 2,6 млрд лв. само за миналата година са взети от заплатите на хората и са постъпили в частните дружества, като резултатите не са ясни. Обръщам внимание, че главното, с което се хвалят апологетите на т. нар. втори стълб, е наследяването. Питам, ако имаш 0 лв. във виртуалната лична партида и те са си твои, какво точно ти помага това в периода, в който няма да можеш да работиш?! Никой не гарантира никаква доходност в частните пенсионни фондове. Трябва да се предприемат много сериозни мерки срещу недекларирания труд. През 2015 г. бе криминилизирано укриването на осигурителни вноски. За десет години няма информация за нито един осъден работодател, че не е сключил трудов договор с даден работник. Същевременно, министър Гуцанов оповести, че в момента тече кампания за широкомащабни проверки. От над 1400 такива проверки са установени 201 лица, които са работили без трудов договор. Аз очавам да има осъдени работодатели и то по Наказателния кодекс. Когато се затворят всички тези пролуки, през които изтичат приходи, едва тогава можем да говорим да увеличаване на пенсионната възраст и осигурителните вноски. Междувременно трябва да положим всички усилия така, че да подобрим демографската картина в страната. Когато няма места в детски ясли и градини, когато майчинвството през втората година е замразено, няма как да очакваме да се раждат деца, които впоследствие да изкарват пари за следващите пенсионери. Основният, държавният стълб в нея е солидарен, за никого това не са лични средства. Българските граждани много ясно трябва да проумеят, че парите, удържани от техните заплати не са за тях самите. Те са за технита баба, дядо, майка, баща. Затова, още в началото, когато бе дадена възможност, аз се махнах от т. нар. универсален пенсионен фонд и пренасочих средствата си към Националния осигурителен институт, защото имам отговорност към моите родители. Смятам, че отчисляваните средства, стоейки в моя партида, увеличават печалбите на частниците, а трябва да отидат за моите близки възрастни хора. Пенсионната възраст не бива да се увеличава. Това ще приключи през 2037 г., когато и двата пола ще се пенсионират на една и съща възраст, на 65 години. В момента голяма част от хората се пенсионират на 67, ако нямат достатъчно осигурителен стаж.


Евакуираха ДКЦ във Варна заради задушлива миризма

Евакуираха ДКЦ във Варна заради задушлива миризма

Тя е предизвикала парене в гърлото и е с неустановен произход, приличала е на лютив спрей, съобщиха от лечебното заведение
Нов кабинет в Бургас

Нов кабинет в Бургас

Той се нарича „Д-р Щерев" и ще се помещава в ДКЦ-1, предвидени са безплатни прегледи
Проверка за неоказана спешна помощ на дете

Проверка за неоказана спешна помощ на дете

Тя бе разпоредена от здравния министър доц. Силви Кирилов, съобщиха от МЗ
НЗОК иска разширяване на достъпа на е-досиетата

НЗОК иска разширяване на достъпа на е-досиетата

Възможността да бъде дадена на роднини на възрастни и тежко болни хора до тяхната медицинска информация, предлагат от здравната каса
 Клиника по ревматология и в Бургас

Клиника по ревматология и в Бургас

Тя е в Университетската болница, за нея е трансформирано отделението по тази специалност, съобщиха от лечебното заведение
Прегледи за гастро и колоноскопия в Кюстендил

Прегледи за гастро и колоноскопия в Кюстендил

Те ще се проведат в МБАЛ "Д-р Никола Василиев" следващата седмица, съобщи д-р Пламен Петков
Институциите – най-виновни за нелегалните домове

Институциите – най-виновни за нелегалните домове

Това показват резултатите от сондаж на новата социологическа агенция „Мяра"
Ръст на леглата в частните болници

Ръст на леглата в частните болници

Общо 341 са лечебните заведения в страната през 2024 г., от тях общинските и държавните са 203, 116 са частните,сочат данните на НСИ
Спасиха родилка с дълбока венозна тромба

Спасиха родилка с дълбока венозна тромба

За съхраняването на живота й се включиха два екипа – от СБАЛАГ „Майчин дом" и УМБАЛ „Света Екатерина", съобщиха от лечебните заведения
Над 15 хил. наети през май

Над 15 хил. наети през май

Равнището на безработицата е 5.11%, което е спад с 0.33 процентни пункта спрямо същия месец на предходната година
1 2 3 4 5 ... 1024 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм