МЗ мисли за нова здравна карта

Проф. Петров сподели също, че е получил уверения, че бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за следващата година ще бъде сериозно увеличен. Министърът не се ангажира с конкретна сума, но управителят на публичния фонд проф. Камен Плочев неотдавна обяви, че институцията ще настоява за допълнителни 400 млн. лева.
Дебатите по темата тепърва предстоят, но бизнесът се възползва от възможността да инициира дебат за промяна на
модела за финансиране на здравната система.
България е една от малкото държави в Европа с една единствена здравна каса, а разчупването на модела може да реши проблема с недостига на средства, отбеляза президентът на Американската търговска камара у нас и генерален директор на „Амджен” д-р Красимира Чемишанска. Здравният министър на свой ред заяви, че не е против промени в тази посока, но само при положение, че стане ясно кое колко струва в здравеопазването. „Говорим за пазар на здравни услуги, а имаме финансиране от НЗОК с лимити, което по своята същност е бюджетиране. Освен това платец е касата, а отговорно е Министерството на здравеопазването. И накрая кой е оценил клиничните пътеки? Това е станало през 2006 г. и от тогава те не са променяни. А искаме касата да поема нови и нови неща”, сподели мнението си проф. Петров.
Независимо от недостига на средства, министерството и бизнесът обещаха да работят заедно за въвеждане на
ценова регулация на медицинските изделия.
Те ще влязат в своеобразен регистър, за да могат пациентите да бъдат информирани и свободно да проверяват цената на изделията, които са им предписани от лекуващите лекари.
Министерството продължава да работи също по стратегиите за спешна помощ и електронно здравеопазване. Вчера дори е била пусната първата част от процедурата, касаеща правната рамка на системата за e-Health, добави проф. Петров. Разработва се също и обещаната стратегия за управление на болниците в страната, за да се реши
проблемът с фалиращите клиники.
Последният подобен казус е с болницата в Поморие, която от днес вече не работи. Проблемът е, че тя е общинска собственост и здравното ведомство няма правомощия нито да назначи финансова проверка, за да анализира казуса, нито да отпусне целева субсидия за спасяването на лечебното заведение. "Управлението, директорът, финансите - всичко се регулира от общината. Приходът на болницата е от общината и от НЗОК. Нали не очаквате министърът да заповяда на общината и на касата "Дайте пари на болницата в Поморие". Аз нямам тези правомощия. Аз не мога да изпратя дори една финансова ревизия там", коментира министър Петров.

Ковид се увеличава

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.

Задължителната ваксинация у нас на 95%

Промяна в длъжностите в РЗИ

Високотехнологични помощни средства за 2000 души

Близо 140 млн. е-прегледи в НЗИС

E-здравните досиета ще са с повече данни

Протести на медици заради надлимитната дейност

Искат ограничение на рекламите на вейпове
