Желанието за развитие на младите алерголози расте
.jpeg)
От 15 до 18 май в страната ще се проведе осмата Национална конференция по Алергология. Какъв е фокусът й, има ли интерес към специалността от младите лекари, попитахме д-р Симеон Узунов. Той е председател на Българското дружество по алергология.
- Д-р Узунов, какъв ще е акцентът на пролетните алергологични дни тази година?
- Акцентите ще са няколко: бронхиална астма, алергични ринити, медикаментозна алергия. Но най-голямата промяна, за която загатнах, са творческите лекции, които ще бъдат изнесени от членовете на дружеството. Те ще са поне два пъти повече, отколкото презентациите на фармацевтичните компании. Това е ценен принос, защото така колегите ще споделят своя опит, като представят казуси и решения, идващи изцяло от практиката. Това са, примерно, клинични случаи, свързани с дисертациите на колегите, с научните им трудове. Изключително полезно за нас като специалисти, защото ще получим реална картина – своеобразна диагностична картина на страната!
- Кои теми очаквате докладите да засегнат по време на конференцията?
- На първо място са бронхиалната астма, алергичните ринити, хранителните алергии. Доклади по професионални болести също ще имаме – например за силикоза, съпътстваща с астма.
- Миналата година БДА за първи път включи и младежка сесия, ще има ли и тази година?
- Да, не само че ще има, но и интересът за участие тази година е многократно по-голям от миналата. Аз съм поддръжник на развитието на тази инициатива, защото е насочена към всички специализанти и млади специалисти, на които се дава възможност да представят и споделят, чрез такива творчески презентации, наблюденията, натрупани от ежедневната практика. Тази година интересът е толкова голям, че се наложи вместо една, сесиите да са две с осем презентатори, което наистина много ме радва.
- Какъв е мотивът да направите младежка сесия?
- Така младите колеги имат възможност да представят опита, който са натрупали. Освен това, изнасянето на подобни доклади е една подготовка, която ще им е полезна в бъдещето им професионално и научно развитие. Не е далеч времето, в което те ще са водещите лектори. Затова трябва непрекъснато да се усъвършенстват, да се чувстват уверени в това, което правят и казват. Адмирациии за младите колеги, защото те ще поемат щафетата в дружеството в утрешния ден.
Българското дружество по алергология продължава да се разраства и вече надхвърля 120 члена от цялата страна. Стремим се да запазим положителния тренд и да надграждаме. Ето например, тази година, за разлика от друг път, сме заложили творческите лекции да имат превес.
- Все още сме в пролетта, какви са вашите препоръки към хората?
- На първо място, всички, които имат някакъв проблем, да дойдат да се консултират при нас. Да не се самолекуват, защото понякога грешното лечение води до доста неприятни усложнения. Призовавам хората, които имат алергии от полени, да приемат стриктно лекарствата, които са им изписани. Да не си правят сами схеми. В чисто битов план е добре, примерно, когато се прибират отвън, най-вече след разходки в паркове или градинки, да си почистват добре дрехите, да се изкъпят също. Така ще отстранят полепналите полени, които предизвикват алергични дразнения, и няма да ги пренасят вкъщи. По отношение на инсект алергиите, добре е да избягват да ходят с шарени дрехи. По принцип има един период през пролетните месеци, в който има много по-голямо размножение на тези акари. Затова и се обострят този вид целогодишни алергии.
- При пролетното почистване за какво трябва да внимаваме тогава?
- Бих посъветвал хората с такива оплаквания да отстранят от домовете си всичко, което би се превърнало в прекрасно място за развъждане на акари – например дебелите килими с дълги влакна, плътните пердета, многото декоративни възглавнички. Всичко това трябва да се махне или да се почиства често и стриктно. Също така, да се пере на 60°, защото иначе, на по-ниски градуси, акариите оцеляват и така нищо не правим. Погрешно е също така схващането, че перилните препарати ги ликвидират. Освен това, хората трябва да имат предвид, че пречиствателите за въздух не са панацея. Те не се справят на 100% с отстраняването на тези дразнители.

Стресът е на първо място като фактор за състаряване

Какво лечение на очни болести покрива НЗОК

Спортът да е съобразен с възрастта на детето

Торакалният ултразвук във фокуса на пулмолозите

Кожният рак засяга все по-млади хора
Специалистите от КОЦ-Пловдив отчитат тревожен ръст на напреднали кожни тумори и подчертават нуждата от профилактика и ранна диагностика

Спасиха двама с калциноза на коронарните съдове
Кардиолози в болница „Тракия" приложиха за първи път литотрипсия при тази диагноза в старозагорско

Недостигът на витамини удря костите

Имаме много желаещи за участие в Генома на България
С проекта ще определим честотата на патогенни варианти за тежки генетични заболявания, които се нуждаят от ранна профилактика, диагностика и лечение, казва проф. Радка Кънева

Болниците остават без контрол и нови цени
В проекта за рамков договор няма договорени промени в начина, по който ще се действа, ако парите за тях не стигнат

Kакво трябва да знаем за подаграта
Правилна диета, упражнения и терапия могат да облекчат симптомите на това хронично заболяване