Хвърлят ни прах в очите за биомаркерите

Не мисля, че въпросът би се решил,
ако се въведе амбулаторна процедура при положение, че биомаркерите биват заложени като медицински изделия. За разлика от останалите изследвания в лаборатория, където се плаща за всичко, при тях остойностяването е на две – за изделието и за труда. Като се има предвид това, не виждам, как ще бъдат употребени заложените 5 млн. лв., за мен това е прах в очите. На практика няма как да се случи. Колкото до изработването на самата амбулаторна процедура, ние залжихме вариант още през септември 2024 година. Той не беше разгледан.
Тази пролет от касата предложиха
амбулаторна процедура, направена от нейни специалисти. Тя обаче също не беше разгледана. Оттам дори заявиха, че ще я предложат на Българския лекарски съюз и ще попитат министъра на здравеопазването трябва ли преди това амбулаторната процедура да влиза в Наредба №9. Ние вече имаме предложение по отношение на амбулаторна процедура 43, като описахме как тя може да бъде променена. От МЗ ни обясниха, че това полежи на договаряне в Националния рамков договор.
В същото време от НЗОК заявиха, че
трябва да питат министъра дали следва да е в Наредба 9. Само отбелязвам, че комуникацията ни бе по времето, когато доц. Петко Стефановски беше заместник-министър, а от коментарът от НЗОК бе по времето, когато той вече беше нейн управител. Питахме с писмо МЗ, а те препратиха питането ми в касата. За мен това е прехвърляне на топката. Българският лекарски съюз са абсолютно против реимбурсацията им от касата. С адвокат Пламен Таушанов бяхме на среща с неговото ръководство, но получихме отказ.
Беше ни казано, че биомаркерите
се заплащат от фармацевтичните компании изцяло или частично, това е тяхна работа и толкова. Не е редно обаче така да се случва. В един момент компаниите могат да спрат своите програми. Опасността е пациентите да останат без достъп до биомаркерна диагностика. Това може да ги лиши от лечение, което може да им удължи живота. Лично аз познавам хора с агресивни видове рак, които са живи повече от пет години именно с персонализираната терапия, която се получавна след цитираната вече биомаркерна диагностика.
В противен случай онкозаболяването
би ги унищожило максимум за две години. Ние обаче няма да се откажем, четири организации сме, имащи отношение към този проблем. Само ще припомня, че България е единствената държава от ЕС, в която молекулярната диагностика на туморите (биомаркерната диагностика) не се заплаща с публични средства.

Над 230 хил. с достъп до протоколите за лекарства

Кой защитава интересите на българските лекари - очаквайте отговорите

Верификацията оздрави веригата за доставка на лекарства
Вече над шест години българската система за верификация работи успешно, Каква е равносметката от въвеждането й, всички субекти ли я ползват, изсветли ли фармацевтичния пазар, какво да очакваме на него, попитахме Илияна Паунова.

Aктуализират формулата за цените на лекарства за инфекциозни болести

НЗОК очаква 270 млн. дефицит от болниците

Възобновяват доставките на онколекарство

Тръгна контролът на лекарствата в реално време

ПП иска увеличение на заплатите на сестрите
От партията ще внесат решение минималното трудово възнаграждение да стане 90% от СРЗ, а на младите лекари без специалност - до 125%

Увеличават и таксата за лекарствата с протокол
