Само колегите могат да променят системата

Синдикатът на медицинските специалисти днес излиза на протест пред Министерство на здравеопазването. Какви са исканията им, има ли кой да ги чуе, какво очакват да се случи, попитахме Мая Илиева. Тя е председател на СБМС.
- Г-жо Илиева, защо протестирате на 12 май?
- Избрахме тази дата символично, защото тя е денят на медицинските сестри, но за нас това все още не е празник, тъй като има много нерешени проблем и затова решихме да излезем на протест. Той е заради лошите условия на труд, заради ниското заплащане, затова, че няма законодателни промени да се подобрят условията, в които се работи, а оттам и качеството на обслужване за пациентите. През изминалите пет години, освен да се разкриват нови болници, друго в сектора не се случва. Да, разбира се, имаше и увеличение на заплащането, но то не беше достатъчно.
- Кои са най-важните проблеми, които оказват влияние върху работата на медицинските специалисти и качеството на работата им?
- Първият проблем са ниските заплати. Заради това младите колеги влизат в системата за много кратко време и след това си тръгват. Виждаме, че в един хипермаркет заплатите са 2500 лв., а ние имаме колеги и на 1200 лв., когато им вземат данъците и осигуровките, те остават без нищо. В същото време учат 4 години и трябва да се намери начин, за да бъдат задържани в тази система. Затова е важно драстично да се увеличат заплатите на сестрите, така че да бъдат задържани в системата. Ние отдавна знаем, че те са прекалено малко за 400-те болници в страната и се налага да работят на по две и три места. Това води до нарушаване на законите, защото се работи по 24 часа без почивка, в различни звена, това рефлектира върху живота и здравето на пациентите и на колегите.
Не сме отстъпили и от искането си да се въведе стандарт по медицински грижи, който отлежава пета година в МЗ и трябва само да се подпише от съответния министър. В него ясно е казано колко медицински сестри са нужни спрямо пациентите, които обслужваме, В стандарта е заложен и гратисен период, в който изискванията да влязат в сила, но досега няма министър, който е склонен да разпише стандарта, защото знае, че сестрите не стигат и ще трябва да се закриват болници.
- Сама казвате, че системата работи в нарушение на трудовото и здравното законодателство, какво от това, че ще приемем още един стандарт, след като управляващите допускат законите да не се спазват?
- Да, това е голям проблем. Ние, като синдикат, сме подавали хиляди сигнали за тези нарушения, но самите институции са в колаборация с работодателите и работят само по документи. Дори бях подведена под отговорност, че съм си позволила да извърша проверка в реанимация, делото спечелихме, но въпросът е, че работодателят използва всички начини да всява страх, плаща си глобите, които са минимални и продължава да нарушава правилата.
- Работодателите и инвеститорите гонят своя интерес, но къде е държавата, която трябва да съблюдава това да става според правилата, може ли някой да накара властта да влезе във функцията си?
- Може, това е самото съсловие, като спре да работи. Вече не виждам друг начин, защото преди 5 години обяснявахме, че здравето не е стока, че не трябва нашите заплати да зависят от броя на пациентите, което е все едно заплатите на пожарникарите да зависят от броя на пожарите. Ние желаем, когато отидем на работа, да работим това, за което сме учили, както трябва, а не да изпълняваме норма, защото тогава минаваме в друга фаза и няма как да говорим за качество. Но обществото не е узряло, не разбира проблема, а в моменти на инциденти започват побои и хулигански прояви. Затова се обърнах към колегите, ако самите колеги осъзнаят, че сега е моментът да искаме законодателни моменти.
- Смятате ли, че колегите ви разбират сериозността на проблема и биха излезли на протест с искане за здравна реформа?
- Не смятам, че всички колеги го разбират, има колеги, които много се страхуват, други са с големи заплати или пенсионери и не се интересуват от това. Много малка част от колегите разбират какво се случва и какво трябва да се направи. Ние обикаляме цялата страна, говорим, обясняваме какво се случва и какво трябва да се направи, те ни разбират, но след това работодателят ги привиква, заплашва ги и те се отказват. И аз не разбирам защо, след като в системата има толкова малко сестри, че работодателите не могат да си позволят лукса да уволнят някого.
- След като политическите партии не искат да променят системата, а колегите ви и пациентите нямат нужното разбиране, какво е бъдещето за здравеопазването ни?
- Много е трудно това да се каже. Надявах се, че през годините съсловието ще се осъзнае и ще повлияе на тези процеси, ние не сме се отказали, дано през това време се събуди и обществото, защото без натиск няма кой да направи реформа. В здравеопазването се изливат милиарди, които отиват в едни хора и те не желаят да се нарушава лукса им.
- Имат ли политическите партии пръст в усвояването на тези милиарди, нали те не са собственици на болници?
- Ами ние не знаем дали не са собственици на болници. Аз вече имам съмнения, че част от политическия елит си има законен бизнес с болници чрез представители. Лично те не участват в бордовете им, но голяма част от политическия елит знае, че здравеопазването носи милиони печалба и затова има чадър да не се случват реформите в сектора. Няма как толкова години да виждаш, че един сектор потъва и нищо да не направиш. Те имаха възможност да направят промени, за да тръгнат нещата в друга поска, но това не се случи.
- Какви трябва да са промените, за да тръгнат нещата в правилната посока?
- Според мен частните болници не трябва да се финансират с публични средства. Нека да има застрахователни фондове, които да работят с тях и те да се ползват от хората, които могат да си го позволят. Но останалите болници, социални заведения, детско и училищно здравеопазване да бъдат финансирани с публични средства. Това е основното. Така ще се регулира и броят на болниците, защото частните няма да издържат сами дълго време. Но тук политиката на държавата е обратната. Тя иска да закрие държавните и общинските, и да остави само частните, което ще доведе до много скъпо лечение и невъзможност на голяма част от хората да ползват медицински услуги. Тоест, ще живеят тези, които имат пари.
- Изпуснахме всички срокове за нормализиране на системата, колко още тя може да функционира в този кадрови дефицит?
- Няма да е много, виждате, че вече се затварят отделения, последният такъв случай беше от Перник, където са работили три пенсионерки и са решили да си починат. Много бързо се намери решение с командировани колеги от София, защо обаче директорът на болницата и общината не са предприели мерки реди това, когато са работели млади колеги, не знам. Защо трябва всичко да се отиде докрай и тогава да се търси решение, не знам. В България много колеги са пенсионери, колко още могат да крепят системата и започват малко по малко да излизат от нея. Управляващите вместо да вземат мерки, предпочитат да премахват правилата, които им пречат - вече няма акредитация, няма стандарти, правилата не се спазват, а санкциите са ниски.
- Какво очаквате от протеста и ако няма резултати, какво следва?
- Очакваме разговор с министъра, който да се ангажира с конкретни срокове, за да разпише проекта за медицински стандарт по здравни грижи. Също така да промени наредбата с намаленото работно време, където да се сложат реанимациите, които сега не са на намалено работно време. Ние сме говорили няколко пъти с МТСП, тяхното становище е това да се случи, но МЗ не го прави, защото казват, че ще са нужни повече хора за работа. Увеличението на заплатите обаче ще е нещо, което ще върне хората в сектора и ние ще държим на това. Не може при 9 млрд. в НЗОК и отделно в МЗ да няма средства за заплатите на хората, които крепят системата.
- Заплатите действително са ниски, но те не са реалният доход, а и обикновено сестрите работят на повече места?
- Когато една сестра работи на две или три места и извънредно, тя има добър доход, но това е за сметка на 60-160 часа труд на месец. В Бургас имахме сестра, която от 31 дни в месеца, тя почиваше три. Всички останали дни беше там денонощно, тоест колегите живеят в болниците, преуморени са и така се превръщат в потенциални убийци, защото възможността за грешка става много голяма.
- Какво ще се промени с увеличението на заплатите при същия брой сестри?
- Ще спрат да работят на две места или извънредно, както правят сега, защото парите не им достигат. Затова има и картел между работодателите, които дават ниски доходи, така че персоналът да е задължен да отиде в същата болница на втори и трети договор. А хората имат нужда от почивка и тогава ще се закриват болници веднага. И този проблем е за всички болници, не само за държавните, а и частните.
- Говорим за огромния дефицит, но предстоят да се разкрият още няколко големи болници общо с около 2 хил. легла за активно лечение - повечето частни, една общинска и една държавна, кой ще работи там?
- И на мен ми е интересно, постоянно се говори за намаляване срока на обучение от 4 на 3 години, но не смятам, че това ще накара сестрите да тръгнат да учат. Вероятно ще се случи това, което и досега - новите болници ще предложат големи заплати и ще оголят цели сектори в сегашните, освен това ще се ползват студентите, които се ползват за работа, ще се направи опит да се вкарат всякакви хора без медицинско образование.
- А как оцеляват според вас болниците икономически, след като се увеличават, а пациентите намаляват?
- Като лъжат и крадат от публичните средства, надписват пътеки, ние бяхме дали болница за подобен казус на прокуратурата, имаше дело, но санкциите отново са минимални - глобата беше 4 хил. лв., а болницата е откраднала 2 млн.

Евакуираха ДКЦ във Варна заради задушлива миризма

Нов кабинет в Бургас

Проверка за неоказана спешна помощ на дете

Над 2000 хора с увреждания са започнали работа

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ ще строи център за лъчетерапия

НЗОК иска разширяване на достъпа на е-досиетата

Клиника по ревматология и в Бургас

Прегледи за гастро и колоноскопия в Кюстендил

Опасни вещества в храни от България
