Вдигането на годините за пенсия е грешка

„Пенсионната система трябва
да се обсъжда много внимателно. По-скоро трябва да говорим не за реформа, а за надграждане на съществуващия модел", заяви социалният министър. Той добави, че хората, които започват трудовия си път, трябва да знаят как ще го завършат. „Затова подобни промени се правят много рядко и обмислено", каза още Гуцанов.
Министърът припомни, че през
2015 година чрез промени в Кодекса за социално осигуряване е прието през 2037 година възрастта за пенсиониране да достигне 65 години за мъжете и жените. „Все още не сме извървели този път. Ако сега започне да се коментира евентуално повишаване на възрастта, би било грешка. Това е виждането на Министерството на труда и социалната политика", отбеляза министърът.
Министър Гуцанов акцентира
върху необходимостта да се постигне по-голяма събираемост и да се вземат мерки срещу сивата икономика, за да се увеличат приходите в пенсионната система. „Сивата икономика е около 22 – 23%. Виждате какъв сериозен ресурс има, чрез който може да се балансира системата. Наясно сме, че огромна част от средствата в момента идват от бюджета, а не от осигуровки", допълни той.

Над 15 хил. наети през май

Интересите на лекарите не са защитени
На това мнение са 98% от участниците в анкетата на здравния сайт Сlinica и "Български лекари за ново здравеопазване"

Ръст на разрешенията за работа на деца

Три институции срещу некоректни търговци

Трудови консултации за българите в Испания

Изплащат пенсиите от 9 юни

Спад на младежката безработица в страната

Електронни трудови книжки от 1 юни

Заплатите в частния сектор изпревариха обществения

Приеха споразумение в защита на трудовите права
Делът на сивия сектор у нас е около 25%, ако успеем да изсветлим дори 5% – това ще бъде огромен напредък, каза Борислав Гуцанов