Лимитите стимулират доплащането и гонят лекарите от страната
Въпреки че е една от най-консервативните системи, здравеопазването у нас не спира да бъде променяно. Поредната реформа в сектора тази година ще даде своите първи резултати. Разделяне пакетите на здравната каса, бетониране на твърдите лимити за болниците, създаване на здравна карта, която да указва броя на клиниките, с които ще работи НЗОК са само част от новите правила, по които ще работи системата. Добри или лоши са те, какви са очакваните ефекти за лекари и пациенти, попитахме специалистите.
Здравеопазването в България има редица предимства, сред които са лесния достъп до здравни услуги, добре структурираната здравна мрежа и наличието на конкуренция. За съжаление мерките, които се предприемат от министерство на здравеопазване, дават предпоставки тези предимства да се променят.
През последните години сме свидетели на провеждането на здравна реформа на коляно. В публичното пространство се заявяват идеи, които след това се отричат, провежда се имитация на обществен дебат. Безразбрно се купува апаратура за държавните болници, а се търси финансова дисциплина.
В системата се създава напрежение, поставят се неадекватно кратки срокове за въвеждане на промените като новите пакети на здравната каса. Положителната страна при разделянето на основния пакет на НЗОК е, че се прави опит да се признае, че има нужда от доплащане. Отрицателната е, че моделът за разделяне не е достатъчно подходящ – не трябва да се приоритизират заболявания при финансирането, а да се осигури възможност за пълното покритие на всички. Това би могло да осмисли и ролята на допълнителните здравни фондове у нас.
Лимитите за болниците не трябва изобщо да съществуват, а правилно извършената медицинска дейност трябва да се заплаща напълно, защото никой не може да ни казва кога да се лекуваме. Лимитите водят до затруднен достъп до медицинска помощ, поява на директни плащания от джоба на пациентите и кредитиране на сектора от страна на болниците. От това кредитиране клиниките започват да изпитват затруднения и да отлагат плащания към своите доставчици, както и да селектират пациенти. Листите на чакащи в света, които непрекъснато се дават за пример, са породени не от недостиг на средства, а на специалисти. При нас има ресурс за лечение, но операционните седят празни заради наложени финасови лимити.
Със закона за бюджета на НЗОК за 2016 г. се направи и опит за подмяна на Закона за здравното осигуряване, който бе променен през лятото. Постоянните промени обаче водят до липса на възможнот за предвидимост и изготвяне на адекватен бизнесплан. Лекарите са принудени да решат дали да върнат пациентите у дома с риск да се влоши състоянието им или да ги вземат с риск да не се плати за лечението им. Непокриването на разходите от своя страна води до намаляване на заплати и емиграция на медицински специалисти от страната.
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова
НОИ избира бази за рехабилитация за 2025 г.
Крайният срок за подаване на предложенията за участие в процедурата е 14 февруари
Как да получите отговор на въпросите си от НЗОК
Искаме контрол на хоспитализациите
Въпреки постъпването на много повече пациенти в болниците, ние сме на челните места по смъртност, алармират пациенти
И ВМА въвежда робот Da Vinci Xi
Системата ще бъде инсталирана на 20 януари, с нея ще се правят операции с нужда от висока прецизност
Педиатри напускат заради агресивни родители
Доц. Кирилов ще надгражда постигнатото
Болница обяви смъртността си при операциите на сърце
Тя е 1.8% при 770 интервенции и напълно отговаря на световните стандарти за добра медициснка практика, съобщиха от АджибадемСитиКлиник
Кабинетът "Желязков" поема страната
Здравеопазването във фокуса на бъдещия кабинет
Наред с него са образованието и пазарът на труда, става ясно от споразумението между ГЕРБ, ИТН, БСП