Гуцанов срещу повишаване на годините за пенсия

Министър Гуцанов беше категоричен,
че трябва да се говори за надграждане, а не за реформа на пенсионната система и да се действа изключително внимателно. Той подчерта, че ако проектът на решение на групата народни представители бъде приет, институциите ще имат 6 месеца, за да се види дали се налагат промени и какви да бъдат те. То е внесено от депутатите от Деница Сачева, Галя Василева и Илиана Жекова от ПГ на ГЕРБ-СДС, Нина Димитрова и Биляна Иванова от БСП-Обединена левица, и Цветан Предов от ИТН.
В него се предвижда
Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националиня осигурителен институ, Комисията по финансов надзор и Националната агенция за приходите да разработят Пътна карта за усъвършенствата на пенсионната система. За това им се дава срок от шест месеца.
По думите му през това време ще бъде
изготвена пътна карта, като нищо няма да се прави на коляно. Министър Гуцанов заяви категорично, че не подкрепя повишаване на изискуемите стаж и възраст за пенсиониране, а за повишаване на пенсионните вноски - няма взето решение. „Вярно е, че има подобрение на качеството на живот, но България е на последно място в ЕС по продължителност на живота, а три от петте региона с най-ниска продължителност са у нас", припомни той.
Като резерв за увеличение на приходите
в осигурителната система той изтъкна борбата със сивата икономика и припомни, че през първото тримесечие Главната инспекция по труда е установила 914 случая на работа без трудов договор при 13 000 проверки. „Мисля, че тук трябва да се насочат огромни усилия. Затова започнахме и работа по превенция, срещи в университетите с младите хора, на които да им обясняваме колко е важно да има трудови договори", каза още Гуцанов.
Той посочи, че ако човек се осигурява
върху 1200 лв., а получава 3200 лв., от неполучени пенсии и обезщетения ще загуби в дългосрочен план около 303 000 лева. Той припомни и факта, че 200 000 млади хора нито работят, нито учат.

Над 15 хил. наети през май

Интересите на лекарите не са защитени
На това мнение са 98% от участниците в анкетата на здравния сайт Сlinica и "Български лекари за ново здравеопазване"

Ръст на разрешенията за работа на деца

Три институции срещу некоректни търговци

Трудови консултации за българите в Испания

Изплащат пенсиите от 9 юни

Спад на младежката безработица в страната

Електронни трудови книжки от 1 юни

Заплатите в частния сектор изпревариха обществения

Приеха споразумение в защита на трудовите права
Делът на сивия сектор у нас е около 25%, ако успеем да изсветлим дори 5% – това ще бъде огромен напредък, каза Борислав Гуцанов