Европа се адаптира по-добре към студа

Анализирайки данните за температурата
и смъртността в над 800 региона в 35 европейски държави за периода 2003-2020 г., изследователите установяват, че относителният риск от смърт при най-ниските температури намалява с 2% годишно. От друга страна, относителният риск от смърт при най-високите температури също намалява, но с по-нисък среден темп от 1 % годишно.
Традиционно при изчисляването на
рисковете в подобни проучвания се разчита на фиксирани температурни прагове, без да се отчита, че уязвимостта към еднакви температури не е еднаква във всички части на Европа. За да преодолее това ограничение, екипът разработи нова концепция наречена екстремна рискова температура (ERT).
Използвайки тази методология, екипът
е установил, че в периода 2003-2020 г. в Европа е имало с 2,07 дни по-малко опасно студени дни (cold-ERT days) всяка година. За сметка на това броят на опасно горещите дни (heat-ERT дни) се е увеличил с 0,28 дни годишно.
"С течение на времето сме станали по-добри в справянето с ниските температури - процес, известен в науката като "адаптация".
За горещото време хората също
стават по-устойчиви, макар че това подобрение е по-малко от адаптацията към студа", казва Жао-Юе Чен, изследовател от ISGlobal и първи автор на проучването. "Резултатите ни показват, че макар Европа да е постигнала забележителен напредък в адаптирането към студа, стратегиите за справяне със свързаната с горещините смъртност са по-малко ефективни", казва Джоан Балестер Кларамунт, изследовател от ISGlobal и старши автор на проучването.

Европейско по футбол за диабетици у нас

Благотворителен концерт на студенти-медици

Учат децата в Бургас на здравословно хранене

20 години кохлеарна имплантация във ВМА

Акция с капачки за мобилни кръвни пунктове

Възрастни творци подкрепят деца

Издадоха комплект книжки за ваксините

Футболна среща „Спорт срещу дрога“

Лазаровден е!
